sunucuda inode sayısı yazıyor inode anlamı ne birde görevi nedir?

Sorular ve CevaplarCategory: Sitesunucuda inode sayısı yazıyor inode anlamı ne birde görevi nedir?
ulvi sır asked 3 hafta ago

sunucumda inode sayısı var bu sayı baya yüksek inode ne anlama geliyor bir görevi var mı muhakkak vardır ama ne son olarak bu inode sayısını nasıl düşürürüm

1 Answers
Moderatör Staff answered 3 hafta ago

Selam Ulvi Sır Bey, inode sayısı sunucu içerisinde var olan tüm dosyalarının toplam sayısını göstermektedir. Ne kadar dosya varsa bunlar php dosyaları, log dosyaları, metin dosyaları, hata dosyaları, sunucu sistem dosyaları tüm bu dosyalar inode sayısı içerisindedir.

Sunucuda İnode Sayısı Ne Anlama Geliyor?

Sunucuya eklenen bir dosya inode sayısını da bir artıracaktır. Eklenen hazır yazılım, eklenti, modül ve diğer ekleme işlemleri sırasında ne kadar dosya varsa ekleme sırasında inode sayısı o dosya sayısı kadar artacaktır. Tamamen boş hiçbir dosya bulunmayan sıfır bir sunucuda inode sayısı da sıfır olacaktır.

Görevi yoktur sadece sunucuda dosya sayınızın toplamını gösterir inode sayısı içerisinde yer alan her dosyanın kendine göre görevi vardır. İnode sayısını düşürmek için dosya silmeniz gerekir ki sunucuda olan dosyaları tümü gereklidir inode sayısını düşürmenin anlamı yoktur. Sadece gereksiz olduğunuz düşündüğünüz emin olduğunuz dosyaları silerek inode sayısını düşürebilirsiniz.