Samsung Cihazı Ağda Kayıtlı Değil Hatası

Samsung cep telefonlarından birisinde eğer arama yaparken karşınıza “Samsung Cihazı Ağda Kayıtlı Değil” hatası alıyorsunuz bu hatanın çözümü sizlere sunmak istiyoruz. Hatanın neden kaynakladığını ilk olarak size anlatmak istiyorum hatanın nedenini anladığımızda çözüm kavramak daha kolay olacaktır. Bu hatayı almanızın nedeni cep telefonuz da bulunan ağ operatörünün sizin servis aldığınız ağ operatörü tarafından aktif olmamasından kaynaklanmaktadır. Yani ağ operatörünüz farklı ve yanlış bir operatörde olduğundan aramaya izin vermeyecektir.

Samsung Cihazı Ağda Kayıtlı Değil Hatası

Siz Türk Telekom’dan hizmet alıyorsanız telefonunuz diğer ağ operatörlerinden birisini aktifleştirmiş veya siz aktifleştirmiş olabilirsiniz. Bu şekilde arama yapamayacak ve bu hatayı alacaksınız.

Ağda Kayıtlı Değil hatasını çözebilmemiz için ilk olarak telefonunuz Ayarlar menüsüne gidiniz. Ayarlar menüsü açıldıktan sonra Diğer Ağlar alanına ve Ağ operatörü alanına gidiniz.

Ağ operatörü alanına tıkladığınızda tüm ağ operatörlerini arayacaktır. Çıkan listede ülkemizde ne kadar ağ operatörü var ise listede onu size sunar siz burada siz hangi operatörden hizmet alıyorsanız o operatörü seçerek ağ operatörünüzü kayıt etmelisiniz.

Bu işlemden sonra tekrar arama alanına giderek istediğiniz yeri arama çalışınız sorunun kalktığını göreceksiniz. Bu hata Samsung markası olmak şartıyla tüm mobil cihazları için geçerlidir. Telefon modeliniz ne olursa olsun Samsung mobil cihaz için bu hatayı alıyorsanız anlattığımız şekilde aynen yaptığınızda aramalarını sınırsız bir şekilde önceki gibi yeniden yapabileceksiniz.

Yorum Yaz

Alt taraftan görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, editörler sorunuzu cevaplayacaklardır!