Ses Kartı (Realtek) Bir Jak Çıkarıldı Hatası

Ses kartı programınızda (Realtek) “Bir Jak Çıkartıldı” hatası önünüze çıkıyorsa bu hatanın çözüm yolunu sizlere sunacağız.

İlk işleminiz masaüstünüzde sağ tarafta durum çubuğunda yer alan Realtek HD Yöneticisine gidiniz. Durum çubuğunda olmayanlar Program Files içerisinden Realtek klasörünü içerisine gidebilirler.

Ses Kartı (Realtek) Bir Jak Çıkarıldı Hatası

Yönetici ekranında “Konektör Ayarlamaları” alanına tıklayınız ve gelen seçenekte “Ön Panel Jack Saptanmasını Engelleyin” butonuna basarak kayıt ediniz.

Bu şekilde artık “Bir Jak Çıkartıldı” hatası almayacaksınız. Hatanın çözümü bu şekilde basittir. Konektör Ayarlamaları alanı sürekli bu şekilde “Ön Panel Jack Saptanmasını Engelleyin” sabit kalırsa bu hata ile karşılaşmazsınız.

Yeni işletim sistemi kurduysanız ya da Realtek HD Yönetici programı silerek tekrar kurduysanız burada anlatmış olduğumuz işlemleri tekrar yapmanız gereklidir. Herhangi bir sebeple Realtek HD Yönetici programı silinmesi durumda ayarlar kendi ayarlarına döneceğinden ve “Ön Panel Jack Saptanmasını Engelleyin” seçeneği pasifleşeceğinden ilerde bu hatayı yine alırsınız.

Realtek HD Yönetici programı kullanmıyorsanız bu hatayı almazsınız bu hata program kullanıcıları için geçerlidir. Bu hatayı alanlar Realtek HD Yönetici programı bilgisayarınızda kurulu olduğu anlamına gelmektedir.

İsterseniz bu hatanın başka bir çözüm yolu ise Denetim Masasına giderek Programları Kaldır menüsünde “Realtek HD Yönetici” programını kaldırabilirsiniz. Bu hatanın farklı bir çözüm yoludur. İlk yolu uygulamanızı tavsiye ederiz. İkinci çözüm yolunda programı kaldıracağınız için hatayı almazsınız ama ses kartı programının diğer özelliklerini de silmiş olursunuz.

Kategori: Yazılım Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

2 Yorum Yazılmış “Ses Kartı (Realtek) Bir Jak Çıkarıldı Hatası”

  1. Bir sorunu görmezden gelmek çözmek anlamına gelmez o uyarıyı kapatınca herkeste mikrofon gidiyor.

    1. Selam Sinan Bey. Dikkat ederseniz 2. çözüm yolunda hatayı kaldırmak istiyorsanız yapabilirsiniz denmiş. İlk başta nasıl çözüleceği anlatılmış. Bu tür hatalar ve çözüm yolları için yazıda alternatif kullanıcı için bilgi verilir, yapmak veya yapmamak kullanıcının kendi isteğine bırakılır. Yazıdan onu anlayabilirsiniz. Değerli görüşlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz.