Sıkıştırılmış (.Zip, .Rar Gibi) Dosyalarda Birlikte Aç Hatası ve Çözümü

Eğer bilgisayarınızda sıkıştırılmış bir dosya var bu dosya .rar veya .zip ya da diğer sıkıştırma dosyaları olsun önceden programı açıyorken sonradan bu dosyalar açılmayarak birlikte aç hatası veriyorsa bunun nedeni ve çözüm yolunu size vereceğiz.

Sıkıştırılmış verilerde bu hatanın iki türlü nedeni vardır. Şimdi bunları önem sırasına göre verelim.

Sıkıştırılmış (.Zip, .Rar Gibi) Dosyalarda Birlikte Aç Hatası ve Çözümü

1. Neden Önceki Sıkıştırma Programını Silmeniz

En çok gözüken nedenlerden birisi önceden kullandığınız sıkıştırma programını sildiğinizde bu hata ile karşılaşırsınız. Önceden Winrar kullandığınız ve Winrar’ı silmeden Winzip veya diğer programları kurduğunuzda sonra ki kurmuş olduğunuz program neyse o program üzerinden sıkıştırılmış dosyayı açacaktır.

Sizde sonra ki programı kurduğunuzda önceki programın ayarlarını sonraki programların ayarlarından sistem kullandığı ve sizin de sildiğiniz için önceki program kurulu olsa dahi arşiv dosyaları Birlikte aç olarak çıkacaktır.

2. Neden Hiç Sıkıştırma Programı Kurmamış Olmamanı veya Destekleyen Program Olmaması

Bilgisayarınızda hiç sıkıştırma programı kurmadıysanız bilgisayarınızın ilgili uzantıyı çalıştıracak program kurulu olmadığından ne yapacağını bilemeyerek size soracaktır. Farklı bir hata ise indirmiş olduğunuz sıkıştırma uzantısını destekleyen program bilgisayarınızda olamamasıdır.

Çözüm Yolu

Yukarıda bahsettiğimiz iki nedeninde çözüm yolu aynıdır. Tekrar bir sıkıştırma programı indirerek bilgisayarınıza kurmanız olacaktır. Bu şekilde birlikte aç uyarı almadan sıkıştırma dosyalarını rahatlıkla açabilir. Desteklemeyen uzantılar için de sıkıştırma uzantısı ne ise internet üzerinden destekleyen bir programı bilgisayarınıza kurmanız olacaktır.

Bu hata ile daha genel bir hatayı size “Windows Birlikte Aç Hatası ve Çözüm Yolları” sayfasında yine bahsetmiştik. Bilginizin daha fazla olması için diğer hatayı okumanız faydanıza olacaktır. Tahmini 5 dakikanızı alır ve bilgisayar bilginiz daha da gelişecektir.

Kategori: Yazılım Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.