Site Veritabanı Onarma The Table Doesn’t Support Repair Hatası ve Çözümü

Veritabanı onarma sırasında onarma sırasında alt resimde gözüktüğü gibi “The Table Doesn’t Support Repair” hatası alıyorsanız başta hatanın nedenini ve nasıl düzelteceğinizi buradan sizlere sunacağız.

Bu hatanın nedeni genel site taşıma işleminden sonra kaynaklanmaktadır. Plesk panelden Cpanel’e, Cpanelden Plesk panele taşıma sırasında sıklıkla karşılaşılmaktadır. Hatanın nedeni ise veritabı sistem türünüzün (Depolama Motoru) bu onarmaya uygun olmadığından kaynaklanmaktadır.

Site Veritabanı Onarma The Table Doesn’t Support Repair Hatası ve Çözümü

Basitçe anlatalım veritabanı sistem türü genelde InnoDB ve MyISAM olarak depolamaktadır. Resimde gördüğünüz üzere bazı veritabanını onaramadığını ve hata aldığını görüyorsunuz.

Şimdi hatanın ne olduğunu anladıktan sonra basit bir şekilde çözüme gidelim. Cpanel veya Plesk panelde InnoDB veya MyISAM verilerini onarma desteklemez. Bu durumda siz bu hatayı aldığınızda panelde InnoDB olan verit ürünü MyISAM, MyISAM olan verit ürünü ise InnoDB yapmanız gerekmektedir.

The Table Doesn’t Support Repair phpMyAdmin

Veri tabanı türünü değiştirmek için tablo üzerine dokunarak “İşlemler” ve açılan sayfada Depolama Motoru alanından değişiklik yapabilirsiniz.

Veri Tabanı Depolama Motoru Değiştirme İşlemi

Bunun için hangi paneli kullanıyorsanız giriş yaparak “phpMyAdmin” menüsüne giderek hata aldığınız tablo türünü değiştirdiğiniz hata düzelerek veritabanı onarma işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşecektir. Burada ki hatanın neden kaynaklandığını basit bir şekilde anlatmaya çalıştık sizde bulunan hata InnoDB veya MyISAM için olabilir veya Plesk veya Cpanel için olabilir.

Burada yapılacak işlem ise hata aldığınız tabloyu diğer sistem türüne geçirmek ve veritabanını tekrar onarmak olacaktır. Hatanın nedeni bir geniş boyutlu olduğundan hatayı çözemeyenler hangi panel kullandıklarını ve sistem türünü belirterek hangi tablolarda hata aldığınız yazarak alt taraftan sorusunu sorabilirler.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.