Sunucu Hatalarının Birçoğu Alan Kapasite Doluluğundan Kaynaklanır!

Windows ASP tabanlı veya PHP Linux işletim sistemlerinden hangisi olursa olsun sunucuda kaynaklanan hataların birçoğu sunucu da yeteri kadar dosyaları saklamanıza gereken kapasite olmamasından kaynaklanmaktadır.

Bir önceki yazıda sizlere cache eklentisinden bahsetmiştik orada yine cache eklentisinde eğer sunucunuzda kapasite dolarsa önbellekle duracağının hatta site açılmayarak beyaz ekran alabileceğinize değinmiştik. Bu sadece kapasite dolmasında karşılaşacak sadece bir hata daha bir çok hatanın asıl nedeni yeteri kadar alan olmadığından kaynaklanmaktadır.

Sunucu Hatalarının Birçoğu Alan Kapasite Doluluğundan Kaynaklanır!

Sunucu kapasiteniz dolduğunda yeni bir dosya oluşturamaz php hazır sitelerin çoğunluğu çoğaltma sistemi üzerinden çalışır yani bir yazı eklediğinizde sunucuya yeni bir belge ekler ve bu belge üzerinden çalışırsınız. Dolmuş yeteri kadar alan kalmamış sunucuda da yeni bir yazı eklediğiniz de farklı, farklı hatalar verecektir.

Resim yüklemek istediğinizde https hatası, sunucuda atılamadı gibi farklı, farklı hatalarla karşılaşırsınız. Bu güne kadar sunucu kapasitesi dolu yeterli alan satın alın uyarısını görmedik. Özellikle amatör yeni webmaster işine başlayanlar bu tün hataların nedeni anlamazlar. Hazır siteler Worldpress, Joomla!, hazır forum siteleri gibi sunucu kapasitesi doluluğundan dosya üzerine yazım işlemi yapılamayarak hata vermektedir.

Log (sunucu kayıt defteri, genelde hataların yer aldığı belgeleri adı) dosyalarına özellikle dikkat edilmelidir. Log dosyaları takibi yapılmadığında dosya sürekli şişerek kapasiteyi doldurmaktadır. Log kayıtlarınızı elinizden geldiğince inceleyerek inceledikten sonra siliniz.

Sunucunuzda belirsiz hatalarla karşılaşmamak, takip edemediğiniz sitelerinizin kapasitelerini elinizden geldiğince yüksek tutmaya çalışınız. Ek bir 500 MB. alan almanız sitenizin hayatını dahi kurtarabilir.

Kapasitesi dolan sitelerde en çok karşılaşılan hata site açılmayarak gelen ziyaretçiye hata mesajı verir veya beyaz ekran hatası çıkar. Bu da ziyaretçi kaybı, ziyaretçinizin siteye güveni, arama motorları için sunucu bulunamadı gibi kötü bir referans olacaktır.

Kategori: İnternet Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.