Sunucuda Klasör İçerisini Görüntüleme (403 Forbidden Hatasını Kaldırma)

Sunucunuzda bulunan bir klasöre gittiğinizde karşınıza Forbidden You don’t have permission to access this resource. dosyayı açmanıza yetkini yok hatası alıyorsanız bu hatayı nasıl kaldırarak dosyaları görüntüleyeceğinizi ve listeleyebileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Bir url adresini açarken 403 Forbidden hatası almanızın nedeni url güveliği için görüntüleme izni olmadığından kaynaklanmaktadır. Herhangi bir sebepten dolayı sunucunuzda bulunan bir klasör içerisinde dosyaları görüntülemek ve sıralamak istiyorsanız basit bir .htaccess kodu ile bu işlemi yapabilmeniz mümkündür.

Forbidden Hatası 403

İlk işleminiz sunucunuzda hangi klasörü görüntülemek ve listelemek istiyorsanız o klasör içerisinde yeni bir .htaccess dosyası oluşturunuz. .htaccess dosyasının içerisine “Options +Indexes” tırnak işaretleri olmadan yazınız ve kayıt ediniz. Bu şekilde o klasörde olan tüm dosyaları açma ve sıralama iznini klasöre vermiş olacaktır. Hazır .htaccess dosyasını buradan indirebilirsiniz. İndireceğiniz dosya rarlı olarak sıkıştırılmıştır. Rar dosyasını açınız, klasör içerisinde bulunan .htaccess dosyasını görüntülemek istediğiniz klasör içerisine site yüklemeniz yeterli olacaktır.

Sunucuda Klasöri Index of / Biçiminde Görürsünüz

Birçok kişinin karıştırdığı eğer WordPress veya başka hazır site yazılımı kullanıyorsanız .htaccess ana klasörde olanla karıştırılmaktadır. Hayır, sadece siz .htaccess dosyasını görüntülemek istediğiniz klasör hangisi ise onun içerisine yükleme yapmalısınız. Ana dizinde bulunan .htaccess ile bu işlemin bir alakası yoktur.

Birden çok klasör içerinde uygulayacaksanız her klasör içerisine tek, tek .htaccess dosyasını yüklemeniz gerekir. .htaccess yüklediğiniz klasörler açılarak, listeleme yapabileceksiniz.

Kategori: Site Etiket: ,

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.