URL Kısaltma Sitelerinde ki Bağlantı Tehlikeleri!

Bu yazımızda sizlere kısaltma sitelerin ve tehlikenin boyutlarından bahsedeceğiz. Kullanıcılar tarafından bilinçsizce yüklenen ve yabancı içerikli kısaltma sitelerine girişte başınıza gelebilecek tehlikelerden bahsedeceğiz.

Elimizde geldiğince eğitici kategorisinde sizlere bilgisayar ve sistemler için eğitici yazıları vermeye çalışıyoruz. Bu yazımızda önemli bir sorun hakkında sizlerle bilgimizi paylaşmak istedik. İnternette spyware yani casus yazılım dediğimiz bağlantılar gün geçtikçe çoğalmakta ve internet kullanıcıları bu Spyware bağlantılara tıkladıklarında kişisel bilgilerini izinsiz alma, bilgisayar girişlerine ulaşma gibi tehlikler ile karşı karşıya gelmektedir.

URL Kısaltma Sitelerinde ki Bağlantı Tehlikeleri!

Özellikle bu spyware bağlantılar kısaltma sitelerinin bir çoğunda yabancı sunucular üzerinden Türkçe içeriklerle karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcıların anlaması için bilgisayar terimlerinden daha ziyade her kesimin anlayacağı dilden yazımıza devam etmek istiyoruz. Kısaltma siteleri, spyware, kişisel bilgilere sızma nedir değinelim.

Gezinti sırasında sıklıkla karşınıza çıkabilecek olan kampanya adında asılsız kurumsal firmaların ismini kullanarak bilgilerinizi ele geçirmek isteyen binlerce bağlantı linki bulunmaktadır.

Bilinen sitelerde bu tür bağlantıları göremezsiniz. Fakat bu siteleri kullanan kullanıcılar topluma açık olan bağlantı paylaşılan siteler kısaltma adına bağlantı paylaşırlar. Bu kullanıcılara kısaltma siteleri siteye her bağlantı gönderen kullanıcıya belli bir ücret öder.

Kısaltmayı yapan kullanıcı farkında değildir büyük bir ihtimalle. Ama bağlantı verdiği kısaltma sitesi içeriğe ulaşmak için sizi bazı işlemlere zorlar veya asılsız olmayan vaatlerde bulunurlar. Bunlar güncelleme yapmalısınız, şuradan bu kadar puan kazandınız bu ürünü kazandınız gibi asılsız vaatler ile sizden kişisel bilgilerini girmenizi ister.

Gözlemlerimiz sonucu bu sitelerin büyük çoğunluğu ise kısaltma siteleridir. Özetle kısaltma sitelerinden paylaşım yapıyor veya kısaltma siteleri ile başka bir siteye ulaşmak istiyorsanız bu tür bağlantıları onaylamayınız. Kişisel bilgilerinizi kesinlikle vermeyiniz, indirmeleri onaylamayınız.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

2 Yorum Yazılmış “URL Kısaltma Sitelerinde ki Bağlantı Tehlikeleri!”

  1. Hocam güzel bir duruma değinmişiniz bu kısaltma sitelerinde on binliralık telefonu 249 lira göstererek bilgileri çalmak mı dersin şu hediyeyi kazandınız diyerek bilgileri çalmak dersin tümünü gördüm.

    Kısaltma yapanlarda bir iki kuruş kazanacağız diye bunlara fırsatçı oluyorlar dediğiniz gibi bilmiyorlardır ama nihayetinde bilerek ya da bilmeyerek yönlendiriyorlar kim kime durduk yeri hediye gönderir 10 bin liraya satılan telefon nasıl 249 lira kullanıcı da bunu düşünmüyor bu tür asılsız imkanı olmayan bağlantılara iyi değinmişiniz.

    Ben bu tür eğitici bilinçlendirmeye yönelik yazıları elimizden geldiğince kullanıcılara paylaşmasını öneririm. Bilinçlendirelim, bilgilendirelim.