Windows 10 Açılış Şifresi Değiştirme, Kaldırma ve Belirleme

Windows 10 işletim sistemi kullanıyor ve önceden girmiş olduğunuz kullanıcı şifresi başkası tarafından biliniyor değiştirmek istiyorsanız, hiç şifreniz yok ve şifre koyarak başkasının bilgisayarınıza girmesini engelleme istiyorsanız ya da şifreyi tamamen kaldırarak artık şifreli bir şekilde girmek istemiyorsanız yapmanız gerekenleri şunlar;

Windows 10 işletim sistemi açıkken bilgisayarınızda Windows + R tuşuna basınız. Karşınıza çıkan Çalıştır penceresine “netplwiz” yazarak açınız.

Windows 10 Açılış Şifresi Değiştirme, Kaldırma ve Belirleme

Burada ne kadar kullanıcı var ise size listelenecek ya da tek sizin kullanıcı bilgileriniz gözükecektir. Bu alanda şifre belirlemek isterseniz yeni şifre belirle menüsüne girerek şifrenizi 2 kere aynı şekilde girerek onaylayınız. Şifreyi kaldırmak isterseniz şifreyi kaldır menüsünü kullanarak şifrenizi onaylayarak kaldırmasını isteyiniz.

Şifrenizi değiştirmek içinde aynı ekranda Şifreyi değiştirme menüsünden önce ki şifrenizi en başa girerek yeni gireceğiniz şifreyi de aynı olacak şekilde girerek işlemi onaylayınız. Burada şifre değiştirme ya da kaldırma işlemini yapabilmeniz için sizin o anda yaptığınız kullanıcınızın eski şifresini bilmeniz şarttır. Bilgisayar açıkken başkası tarafından kullanılan bir bilgisayarda bu işlemi yapmanız durumda eğer yönetici şifresini bilmiyorsanız bu işlemin hiç birini güvenlik nedeni ila yapamazsınız.

Yalnız şifresi olmayan kullanıcıya şifre olmadığından dolayı yeni şifre belirleyebilirsiniz. Windows 10 işletim sisteminde şifreleme işleminin tümü bu kadar. Şifreleme işlemi yaparken mutlaka bir yere not almayı unutmayınız. Şifreyi unutmanız durumunda şifreyi oluşturduğunuz kullanıcıya şifreyi bilmediğinizde dolayı bir daha giremez ve bilgisayarınızı tamamen silmedikçe şifrenizi tekrar geri getiremezsiniz.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

2 Yorum Yazılmış “Windows 10 Açılış Şifresi Değiştirme, Kaldırma ve Belirleme”

  1. 78 yaşındayım. Eski şifrelerden de karışık harf ve rakamlar olduğu için kabul edilmiyor. Şimdi hiç eskilerden almak kaydı ile yeniden şifre alabilir miyim? Bilen var mı?

    1. Selam Orhan Bey, Windows açılış şifresini değiştirmeniz için giriş yaparak sayfa anlatılan işlemleri yapınız. Eğer Windows şifrenizi unuttuysanız hatırlatma ile şifrenizi hatırlayınız ve giriş yapınız.