Windows 10 Başlangıçta Açılan Programları Kaldırma / Kapatma

Windows 10 işletim sistemi kullanıcıysanız başlangıçta kurduğunuz programlar bir veya birkaçı açılarak sizi rahatsız ediyor, bilgisayarınızı yavaşlatıyor veya gereksiz manüel olarak çalıştırmak başlangıçta çalıştırmamak istiyorsanız bu yazıda bu işlemlerin tümümün nasıl yapılacağını en basit şeklini göreceksiniz.

Windows 10 başlangıçta gelen programları başlangıçtan kaldırarak otomatik açılışta engellemek için sırası ile şu işlemlerin yapmalısınız.

Başlat menüsü yanından bulunan Windows arama simgesine msconfig yazınız ve gelen listeden “System Configuration” masaüstü uygulamasını çalıştırınız.

Windows 10 Başlangıçta Açılan Programları Kaldırma – Kapatma – msconfig

Gelen menüden üst tarafta “Başlangıç” ve ardından “Görev Yöneticisi Aç” sekmesine dokunarak açınız.

Burada Görev Yöneticisi Aç sekmesini daha kısa şu şekilde de açabilirsiniz. Klavyede CTRL+Alt+Delete basarak açılan mavi ekranda görev yöneticisi ve Başlangıcı sekmesini seçmenizde yukarıda işlemle aynıdır.

Windows 10 Başlangıçta Açılan Programları Devre Dışı Bırakma Görev Yöneticisi

Başlangıç sekmesi sizin sisteminize kurduğunuz başlangıçta açılan programları sırası ile listede gösterecektir. Buradan istediğiniz programı seçerek sağ menü ile “Devre dışı bırak” menüsüne dokunduğunuzda başlangıçtan kaldırabilirsiniz.

Windows 10 Başlangıçta Açılan Programları Devre Dışı Bırakma

Kaldırma işleminden sonra bilgisayarınızı tekrar açarak kapadığınızda artık başlangıçta kaldırdığınız program veya uygulamalar başlangıçta tekrar gelmeyecektir. Devre dışı bırakma özelliği sisteminizde kurulum olan programı silmez sadece Windows 10 açılışında devre dışı bıraktığınız program artık açılışta açılmayacak siz manüel olarak açmak istediğinizde aktif hale gelecektir.

Dikkat ediniz! Açılışta güvenlik programlarını devre dışı bırakmayınız. Güvenlik programları devre dışı bırakma işlemi yaparsanız antivirüs programları gibi düzgün çalışmayabilir.

Kategori: Site Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.