Windows 10 Başlat Simgesi ve Görev Çubuğu Simgelerinin Tümünü Küçültme

Windows 10 başlat menüsü ve alt görev çubuğundan bulunan tüm simgeleri basit bir şekilde küçültebilirsiniz. Küçültme oranı sabit olup yaklaşık yarı, yarıya simgeleri küçültmektedir. Bunu yapabilmemiz için Windows ayarlar menüsüne gidiniz.

Ayarlar ve açılan Windows Ayarlar menüsünden Kişileştirme menüsüne gidiniz. Burada Görev çubuğunu seçiniz.

Windows 10 Başlat Simgesi ve Görev Çubuğu Simgelerinin Tümünü Küçültme

Küçük görev çubuğu düğmelerini kullan aktif yaptığınızda başlat menüsü ve tüm görev çubuğu simgeleri yarı, yarıya küçülmüş olacaktır.

Bilgisayarın Düzenli Çalışması Püf Noktaları

Bilgisayarınıza gereksiz olan programları kurmayınız. Kullanmayacağınız her kurulum bilgisayarda yer kaplar ve birçok programlar sisteminize çalışması için dosya yükleyecektir. Bu sebepten dolayı hard diskiniz dolar ve işletim sisteminizin yavaşlamasına neden olacaktır. Kullanmayacağınız programı kurmayınız, kurduysanız kaldırınız.

Haftada bir ya da en fazla 2 haftada bir disk birleştirme yapınız. Disk birleştirme işlemini Windows arama kutusuna ya da Windows çalıştır alanına “Defrag” yazarak disk birleştiricisini çalıştırabilirsiniz. Disk birleştiricisini birden fazla sürücü varsa her sürücü için yapınız. Disk birleştirme yapmak hard diskin daha verimli ve hızlı çalışması, hard disk ömrünün uzamasına için gereklidir.

Mutlaka bir virüs programı kullanın. Zararlı yazılım bulaşması bilgisayarın yavaşlaması ve düzeninin bozulmasına neden olmaktadır. Bilgisayarınızda mutlaka bir virüs programı kurulu olmasına özen gösterin.

Windows kayıt defterinizi (regedit) haftada bir ya da maksimum iki haftada bir denetleyin. Regedit düzenleme ve onarma programı işletim sisteminizi hızlandırabilirsiniz.

Bilginiz olmayan, emin olmadığınız sistem ayarlarını değiştirmeyin, sistem dosyaları ile oynamayın. Yanlış yapılandırma ve sistem dosyaları üzerinde yapılan yanlış değişiklikler Windows işletim sisteminizi yavaşlatır. Yanlış yapılandırmadan dolayı birçok programı çalıştıramaz ve uyarı ile karşılaşırsınız.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.