Windows 10 CD Kullanmadan Format Atma

Windows 10 işletim sisteminde bilgisayarınızı tamamen silerek formatlamak istiyorsanız bu işlemi Windows içerisinde CD kullanmadan nasıl basit bir şekilde yaparsınız.

Windows 10 işletim sisteminiz açıkken “Başlat” menüsü tıklayınız, buradan “Ayarlar” menüsünü açınız ve “Güncelleştirme ve Güvenlik” menüsüne gidiniz.

Karşınıza çıkan ekranda “Kurtarma” alanında Bu bilgisayarı sıfırla menüsüne tıklayarak sayfayı açınız.

Sayfada size 3 adet sorgu soracaktır. Bunlar dosyalarımı sakla, her şeyi kaldır ve fabrika ayarlarına geri dön. Bunları sırası ile inceleyelim siz kendinize hangisi uygun ise seçerek ona göre Windows 10 işletim sisteminize format işlemini başlatabilirsiniz.

Windows 10 İşletim Sistemi İçin Cd Kullanmadan Format Atma

Dosyaları Sakla: Formatlama işlemi yaparken size sorulan bu sorguyu eğer seçerseniz önceden bilgisayarınıza yüklediğiniz dosyaları silmez sadece Windows 10 işletim sisteminizin tümünü silerek yeni Windows 10 dosyalarını kopyalayarak formatlama işleminizi bitirecektir.

Her şeyi Kaldır: Bu seçim tam bir formatlama işlemidir. Bu seçimi seçtiğinizde bilgisayarda bulunan tüm dosya ve işletim sistemi verilerini tamamen siler ve yeni bir Windows 10 İşletim sistemi kurar. Özellikle bu seçimi bilgisayarında virüs ve zararlı yazılım olabileceği kaygısı taşıyanlara tavsiye ederim.

Burada yapacağınız işlem ise eğer yedeğiniz var ise bu yedeği USB veya farklı bir cihaza alınız. Her şeyi kaldır işlemini yaparak bilgisayarınız başladıktan sonra bir virüs programı kurarak yedeklerinizi taratın ve tekrar bilgisayarınıza atın.

Fabrika Ayarlarını Geri Yükle: Bu seçimi yaptığınızda ilk bilgisayarı aldığınız ana geri dönersiniz. Bu özelliği de özellikle bilgisayar yavaşlığından ya da çok fazla hard diskte gereksiz dosya bulunanlara tavsiye ederim.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

11 Yorum Yazılmış “Windows 10 CD Kullanmadan Format Atma”

 1. Bilgisayarı başlattım ve oturum kurtarma açıldı. Bilgisayar tamamen açıldıktan sonra bu Windows kopyası orijinal değil oldu nasıl çözebilirim. Ya da Windows 10 yüklesem bir şey olur mu? Sorun çözülürse yükleyeceğim.

  1. Bilgisayarınızda Windows 10 nasıl etkinleştireceğinizi Microsoft’un “Windows 10’da etkinleştirme” sayfasına giderek öğrenebilirsiniz. Burada sizin cd içeriğini nereden aldığınıza ya da Windows 10 işletim sisteminizi nereden temin ettiğinize dair sorunlar ve bu soruların karşıladığı cevaplar yer alır.

   Siz sayfada bulunan seçeneklerden hangisi size uygunsa ona göre Windows 10 için etkinleştirme yapabilirsiniz. Windows 10 yeniden kursanız dahi lisansı etkinleştirmeniz gerekecektir.

 2. Ben Windows 10 yüklemek istiyorum ama nereden yükleyeceğime karar veremedim yardımcı olur musunuz?

  1. İşletim sisteminizin ne olduğunu söyler misiniz? İşletim sisteminize göre size kolay ve doğru bir yönlendirme yapabiliriz. İşletim sisteminize bakabilmeniz için bilgisayarınızın masa üstünde yer alan bilgisayarım simgesinde fare ile sağa tıklayarak özelliklere gidiniz karşınıza çıkan ekran işletim sisteminiz gözükecektir.

   1. İşlemci: Intel Core İ5 CPU 650 @ 3.20GHz 3.20GHz, Ram: 8.00 GB. Sistem Türü: 64 Bit.

    1. Bilgisayarınızda i5 işlemci kullanıyorsunuz, ram belleğiniz ve işlemciniz Windows 10 için gayet iyi. Sorunsuz bir şekilde kullanırsınız bilgisayarınız hızlı ve performansınız yüksek olacaktır.

     Fakat sorumuzu yanlış anladınız sanırım size burada bilgisayar özelliklerinizi değil de İşletim sistemini sormuştuk. Yani Windows 7 mi? Windows XP mi? veya Windows 8 mi?

     Bunu görmeniz için de masa üstünde bilgisayarım ikonuna fare ile sağa tıklayarak özellikler menüsüne gidiniz açılan pencerede en üste işletim sisteminiz yazacaktık. Orada bulunan Windows Sürümü altında ne yazıyor işletim sisteminiz nedir onu söyler misiniz?

     1. Üzgünüm yanlış anlamışım. Windows 7 Professional işletim sistemim.

      1. Windows 7 Pro için ilk olarak şunu söyleyelim, önceden Windows 7 kullanıcıları Windows 10 işletim sistemine ücretsiz olarak geçebiliyordu, yani Windows 7 lisanslı bir kullanıcı ücretsiz Windows 10 kullanabiliyordu.

       Fakat 29 Temmuz 2016 tarihinde Microsoft artık bu geçişi sona erdi. Bu durumda siz Windows 10 işletim sistemine geçmeniz için Windows 10 işletim sistemini satın almanız gerekmektedir.

       1. Peki ben bunu ücretsiz indirsem sıkıntı çıkar mı? Satın alsam fiyatı nedir acaba?

        1. Ücretsizden kastınız yasal olmayan indirmeler sanırım bu tür indirmelerden sıkıntı çıkarır ve kesinlikle önermiyoruz. İnternet üzerinden Windows 10 satın al dediğiniz de 50 Türk lirası gibi bir fiyattan satın alabileceğinizi göreceksiniz. Birçok sitede Windows 10 lisanslı olarak satın almak için kampanya ve taksit imkânı sunuyorlar araştırmanızı tavsiye ederim.

         Lisanslı kullanmanız her zaman size fayda sağlayacaktır. Mesela Windows yeni güncellemeleri alarak bilgisayarınızın performansını artırabilir veya bilgisayarınızın güvenliğini sürekli sağlayabilirsiniz.

         Windows 10 uzun bir süre yeni işletim sistemi çıkarmayacağını Windows 10 üzerinden güncellemeler ile iyileştirmeye gideceğini bildirmişti. Buda siz Windows 10 lisansını bir kere satın aldığınızda ilerleyen günlerde güncelleyerek uzun yıllar kullanacağınız anlamına gelmektedir.