Windows 10 Cortana Düğmesini (Simgesini) Nerede, Nasıl Getirilir?

Windows 10 işletim yeni özelliği olan Cortana akıllı kişisel asistanı nasıl geri getireceğiniz basit bir şekilde burada bulabilirsiniz. Bilmeyen için kısa Cortana nedir bilgi verelim. Cortana sesli komutları algılayan sese göre yapmasını istediğiniz işlemleri klavye ya da fare ile aramadan Cortana penceresi açıkken söylemek.

Hepsi bu Cortana bana bilgisayarımı aç, Cortana müzik çalar mısın, Cortana bilgisayarı kapatır mısın gibi isteklerini ileterek sesli bir şekilde klavye, mouse hareketlerine gerek kalmadan Cortana ile yapabilirsiniz. Cortana bir uygulama sizin için hazırlanmış kişisel asistandır.

Windows 10 işletim sisteminizde Cortana (yuvarlak siyah arka planda yuvarlak) simgesi gözükmüyorsa basit bir şekilde yeniden Cortana simgesini geri getirmek için en alt “Görev Çubuğuna” giderek fare ile sağa dokunuz gelen menüden “Cortana düğmesini göster” menüsüne dokunduğunuzda alt resim de gözüktüğü gibi Cortana düğmesi çıkacaktır.

Windows 10 Cortana Düğmesini de Buradan Açıyorsunuz

Cortana düğmesi genelde başka bir kullanıcı bilgisayarı kullanıyorsa görev çubuğuna giderek düğmeyi gösterme özelliğini kapatıyor. Bu işlem sizin tarafından yapılmadığından düğmeyi arıyor ya da dikkat etmeden Cortana düğmesini kapatıyorsunuz. Sayfada altılan şekilde sadece iki fare hareti ile basitçe Cortana düğmesini nasıl getireceğinizi öğrendiniz.

Cortonayı çalıştırmak için düğme üzerine gelerek (Cortona ile konuşun) simgesine dokunduğunuzda Cortana açılacaktır. Açılan pencerede sesli komut vermeniz yeterlidir. Sesli komutta verdiğiniz işlevi gerçekleştirerek size yaptığı işlem hakkında bilgi verecektir.

Kategori: Nasıl Yapılır? Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

3 Yorum

 1. Uğur Ceylan 30 Mayıs 2020

  Bu Cortana şu zaman da başımıza bela olan korona salgını ile alakası yok değil mi yazıyı okuyunca aklıma geldi. 🙂

  1. Moderatör 30 Mayıs 2020

   Yok Cortana Windows 10 için kişisel asistan uygulaması Uğur Bey. 🙂

 2. Yavuz Seçkin 29 Mayıs 2020

  Windows 10 Cortana 2020 Mayıs güncellemesi ile geldi muhtemelen Windows Cortana’yı herkese tanıtmak istiyor fakat şu an için Türkçe dil desteği yok.

  Güncellemede özellikle geldiğine göre muhtemelen yakın bir zamanda Türkçe dil desteğinin de gelecektir.

  Sesli komutlar ile işlem yapma gayet başarılı ilerleyen teknoloji de tamamen sesli komutlarla yapılacak gibi gözüküyor kim bilir klavye ve fare ilerleyen günlerde tamamen tarih olur gibi gözüküyor.