Windows 10 Gece Işığı Özelliği Kapatma / Açma

Windows 10 işletim sistemi ile gelen göz koruma ayarı ile gündüz çalışma saatleri içerisinde ortamda ışık çok olduğundan dolayı ışık ayarını yükseğe alarak göz koruma işlemi ve gece karanlık olacağından ışık ayarını düşürerek daha az beyaz ışığı düşürerek göz koruma işlemi yapabilirsiniz.

Çok bilgisayar kullanımı gözlerde yorgunluk yapar, bu yorgunluk göz kızarmasına yol açabilmektedir. Göz yorgunluğunu önlemek amacı ile Windows 10 işletim sisteminde göz koruma sistemi (gece ışığı) ayarını kullanmanızı yıllarını bilgisayara vermiş birisi olarak kesinlikle size öneririm.

Gece ışığını gündüzleri kapatmalı akşam saatlerinden yani akşam ezanından hava kararmaya başladığında tekrar açmanızı öneririz. Hava kararma kışın saat 17:00 kadar geri gelirken, yazın 20:00 kadar uzamaktadır. İşlemleri hava kararma saatlerine göre hangi mevsimde bulunuyorsanız yapabilirsiniz.

Gece ışığı açma ve kapama işlemleri nasıl yapılır? Sisteminizde başlat menüsüne gidiniz. Başlat menüsü ve ayarlara dokunuz.

Ayarlar Sistem menüsünü gidiniz.

Windows 10 Gece Işığı Sistem

Sistem menüsünden açılan sekmeden Monitör ve sağ tarafta gece ışığı kapalı olarak değiştiriniz.

Windows 10 Gece Işığı Özelliği Kapatma

Windows 10 Gece Işığı Özelliği Açma

Açma işlemi yine Ayarlar > Sistem > Monitör > Gece Işığı Açık yapınız.

Windows 10 Gece Işığı Özelliği Açma

Gece ışığı açık konumdayken gece ışıgın ne zaman açılarak ne zaman kapanacağını otomatik olması için belirleyebilirsiniz. Aynı menüde Gece Işığı açma / kapama alanından altında bulunan “Gece Işığı Ayarları” menüsüne dokunduğunuzda Gece Işığını Zamanlayın alanından üst ilk ayarda Gece Işığının hangi saatde açılacağını hemen alt tafta gece ışığının hangi saatde kapatılmasını seçebilirsiniz.

Windows 10 için standar ayarlar gece ışığı başlama zamanı 21:00, bitiş zamanı 07:00 olmaktadır. Başlangıç zamanını bitiş zamanını değiştirebilir açılıp kapanma zamanını kendinize göre kişileştirebilirsiniz.

Windows Gece Işığı Ayarı ve Zamanlama Özelliği

Gece ışığında amaç gözün yorumlamasını engelleme, daha rahat çalışabilme zemini hazırlamaktadır. Bazı Windows 10 kullanıcıları açık ekranı bazıları ise daha loş kahverengiye dönük monitör ekranını sever. Bu ayarı da Güç alanında bulunan şeritten en açıktan en kapalıya yüzde miktarı olarak belirleyebilir anından sonucu görebilirsiniz. Önerilen gece ışığı 30 yapabilirsiniz.

Kategori: Nasıl Yapılır? Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.