Windows 10 Göz Koruma Ayarı Gece Işığı Açma / Kapama

Windows 10 işletim sistemi ile gelen göz koruma ayarı ile gündüz çalışma saatleri içerisinde ortamda ışık çok olduğundan dolayı ışık ayarını yükseğe alarak göz koruma işlemi ve gece karanlık olacağından ışık ayarını düşürerek daha az beyaz ışığı düşürerek göz koruma işlemi yapabilirsiniz.

Çok bilgisayar kullanımı gözlerde yorgunluk yapar, bu yorgunluk göz kızarmasına yol açabilmektedir. Göz yorgunluğunu önlemek amacı ile Windows 10 işletim sisteminde göz koruma sistemi (gece ışığı) ayarını kullanmanızı yıllarını bilgisayara vermiş birisi olarak kesinlikle size öneririm.

Gece ışığını gündüzleri kapatmalı akşam saatlerinden yani akşam ezanından hava kararmaya başladığında tekrar açmanızı öneririz. Hava kararma kışın saat 17:00 kadar geri gelirken, yazın 20:00 kadar uzamaktadır. İşlemleri hava kararma saatlerine göre hangi mevsimde bulunuyorsanız yapabilirsiniz.

Gece ışığı açma ve kapama işlemleri nasıl yapılır? Sisteminizde başlat menüsüne gidiniz. Başlat menüsü ve ayarlara dokunuz.

Windows 10 Göz Koruma Ayarı Gece Işığı Windows Ayarlar

Windows Ayarlar ekranında Sistem ve gelen ekranda Monitör ve Renk alanından gece ışığını açabilir veya kapatabilirsiniz.

Windows 10 Göz Koruma Ayarı Gece Işığı Açma / Kapama

Yine bu ekranda “Gece Işığı Ayarları” menüsüne dokunduğunuza ışığı otomatik olarak ayarlama, ışık seviyesini ayarlama, gece ışığı otomatik olarak belirlemede zaman ayarı gibi işlemlere Gece Işığı Ayarları alanından ulaşabilirsiniz.

Windows 10 Göz Koruma Ayarı Gece Işığı Ayarları

Gece ışığını hava kararma saatine göre otomatik olarak ayarlamanız durumda bunu bir seferde yapmış olacağınız gibi sürekli açıp kapatma derdiniz olmayacaktır.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, editörler sorunuzu cevaplayacaklardır!