Windows 10 Hesaplar / Kullanıcı İşlem Ayarlamaları

Windows 10 işletim sisteminde yeni bir kullanıcı nasıl eklersiniz, silersiniz, şifreler ve değiştirebilirsiniz bunun detaylırına bakalım. Bilgisayarınızda Başlat menüsüne Ayarlar sekmesine dokununuz. Burada açılan pencere sırası ile Sistem, Cihazlar, Ağ ve İnternet ve Hesaplar menülerini göreceksiniz.

Windows 10 Hesaplar Menüsü

Hesaplar menüsüne tıklayarak Hesaplar sayfasını tıkladığınızda menüde çıkan Aile ve Diğer Kullanıcılar menüsü göreceksiniz. Burada Bu Bilgisayarda Başka birini ekle dediğinizde bilgisayarınıza yeni bir kullanıcı ekleyebilirsiniz. Yeni kullanıcı eklerken Microsoft mail adresi ile açabileceğiniz gibi sadece isimle de açabilirsiniz. Mail adresi ile açacaklar yeni açılan alana mail adresini girdiklerinde açabilirler.

Mail ile açanlar artık her girişinde mail ve mail şifresini girerek kullanıcı giriş yapabilirler. Eğer Microsoft mail adresiniz yok ise aynı pencere “Bu kişinin oturum açma bilgisine sahip değilim” menüsünü tıkladıktan sonra size Microsoft yeni bir mail adresi almanızı isteyecektir. Siz mail adresi almadan direk kullanıcı adı ile bağlanmak istiyorsanız “Microsoft Olmayan Bir Kullanıcı Ekleyin” menüsüne tıklayarak kullanıcı adı girerek oluşturabilirsiniz.

Yine bu Aile ve “Diğer Kullanıcılar” alanında tüm kullanıcıların şifresini, yönetici hesap ya da standart hesap ayarlamasını, kullanıcı kaldırma şifre değiştirme ve diğer tüm kullanıcı ayarlarını yapabilirsiniz.

Eğer bir kullanıcıya standart bir kullanıcı oluşturmak bilgisayarın ayarlarını değiştirmemesi izin vermemek istiyorsanız Hesap Türü alanında Standart Kullanıcı Seçmeniz yeterlidir. Eğer Hesap Türünde kullanıcıyı Yönetici olarak değiştirirseniz tüm bilgisayarda tüm ayarları istediği şekilde değiştirebilirsiniz bu seçim tamamen size kalmıştır istediğiniz yapabilirsiniz.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.