Windows 10 Kulaklık Ses Simgesi Kayboldu Hatası ve Çözümü

Windows 10 kullanıcısı iseniz hoparlör simgesi var ve kulaklık taktığınız halde kulaklığın simgesi yoksa yapmanız gereken işlemler var demektir. Burada anlatılan işlemler kulaklık simgesini durum çubuğuna getirme ile alakalı işlemlerdir. Kulaklık çalışmaması ya da kulaklık girişini sorunu ile alakalı değildir. Burada anlatılan işlemler sadece durum çubuğuna kulaklık simgesini getirerek aktif halde çalışan kulaklık işlemlerinizi yapmanız ile alakalıdır.

İşlemler için ilk olarak başlat menüsüne ve ayarlar menüsüne dokunuz. Ayarlar alanında “Erişim Kolaylığı” menüsüne gidiniz.

Erişim Kolaylığı menüsünde sağ en üst köşede “Ses Ayarları” menüsüne dokunuz.

Erişim Kolaylığı ve Ses Ayarları

Ses ayarları menüsü sonrasında üst tarafta bulunan “Ses Cihazları Yönet” menüsüne dokunuz. Ses cihazını yönet menüsünde aktif olan tüm ses cihazlarını listede sırası ile göreceksiniz.

Windows 10 Ses Cihazları Yönet

Çıkış alanından ses çıkışları yani kulaklık çıkışın olduğu alandır. Burada kulaklık adını ya da sistem tarafından verilmiş çıkışlardan ismini biliyorsanız üzerine dokunarak “Etkinleştir” demeniz kulaklık simgesini durum çubuğuna getirmeniz için yeterli olacaktır. Ses çıkışını etkinleştirdiğiniz de durum çubuğundan kulaklık ses artıma, azaltma ya da kısma gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Windows 10 Ses Çıkışları Etkinleştirme Test Etme Ekranı

Ses çıkışları ekranında hangisinin kulaklık olduğunu bilmiyorsanız ilk olarak var olan ses çıkışlarından birisini basarak etkinleştiriniz.

Etkinleştirme sonrası “Sına” butonuna bastığınızda ses çalacaktır. Sına da kulaklıktan ses duyduğunuzda onunu kulaklık olduğunu anlarsınız. Ses nereden geliyorsa o simge durum çubuğuna gelir. Kulaklık seçimini bulamadıysanız kulaklığın çalıştığına emin olunuz. Çalışan kulaklık mutlaka ses çıkış alanında bulunur.

Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.