Windows 7 İşletim Sisteminde Gizli Dosyaları Bulma Yolu

Bu yazımızda sizlere Windows 7 işletim sisteminde gizli dosyalarını nasıl bulacağınızı ve tekrar nasıl gizleyebileceğinizi sayfa içerisinde görelim.

Bilgisayarınızda bulunan tüm dosyaların gizliliğini açmak için yapmamız gerekenler sırası ile şu şekilde Başlat ve Denetim Masasına gidiniz. Denetim masası için üst menüde Kategori görümünde ise Büyük Simgeler görünüme tıklayarak açılan sayfada “Klasör ve Seçenekleri” menüsüne tıklayınız.

Denetim Masası Klasör ve Seçenekleri

Klasör ve seçenekleri menüsüne tıkladığınızda Klasör Seçenekleri menüsünden 2 sırada olan Görünüm alanına tıklayınız.

Klasör Seçenekleri Görünüm

Bu alanda gizli dosyaları, klasörleri ve sürücüleri göster alanına göreceksiniz. Bu seçimini işaretlendiğinizde artık önceden gizlenmiş olan tüm klasör ve dosyaları ilgili yerlerde açık ve alenen olarak görebileceksiniz.

Bir klasörü ya da dosyayı gizlemek için de yapmanız gereken ilgili dosya ya da klasör üzerinde sağ tuşa tıklayarak en alt tarafta bulunan “Özellikler” menüsüne tıklayınız ve açılan sayfada “Gizli” sekmesine tıklayarak uygulayabilirsiniz.

Bir dosyayı gizlediğinizde Klasör seçeneklerinde eğer menü gizli dosya ve klasörleri göster açıksa siz gizleseniz dahi menüde açık olduğu için gösterecektir. Yine Klasör Seçenekleri ve Görünüm alanına girerek Gizli dosya, klasör ya da sürücüleri tekrar gizle alanına tıklayarak kayıt etmeniz gerekmektedir.

Bu şekilde gizli dosyaları açarak ya da kapatarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Gizli dosyaları açık olarak kayıt edenler klasörün gizliliği için mutlaka gizli dosyaları tekrar gösterime kapatmamaları unutmalarını tavsiye ederim. Eğer kapatmazsanız alenen dosyaları başkaları tarafından gözükecektir.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.