Windows 7 ve Vista Sistem Geri Yükleme

Bu yazımızdan size sisteminizi eski hale geri nasıl getireceğiniz yani nasıl yükleyeceğinizi anlatmaya çalışacağız. Burada anlattıklarım Windows 7 ve Vista işletim sistemi kullanıcıları içindir. Her iki işletim sisteminde de yapılması gereken aynıdır.

Sistemi neden geri yüklemek istersiniz o konu hakkında bilgi verelim ilk olarak sistem geri yükleme işlemi ağırlıklı olarak bilgisayarınızda bir veya bir çok sistem dosyasının bozulması yada işletim sisteminize bakım yapmamamızdan dolayı oluşabilecekler hatalar için genellikle kullanılmaktadır.

Sistemi belli bir tarihe geri yüklediğinizde o tarihte ki bilgisayarınızda hangi programlar ve dosyalar bulunuyorsa geri getirerek şu anda bozuk olan dosyaları onarmakta ya da yenisi ile değiştirmektedir.

Sistem Geri Yükleme ulaşmak için bilgisayarınızda “Başlat, Tüm Programlar, Donatılar, Sistem Araçları ve Sistem Geri Yükleme” menüsüne tıklayınız.

Açılan sayfada sizden iyi performansı verebilecek geri yükleme noktası ve diğer tarihte alınan geri yükleme noktalarından birisi seçmenizi isteyecektir. Tavsiyem Önerilen Geri Yükleme Noktasını yüklemeniz seçimi yaparak ilerleyin ve geri yükleme işleminizi bilgisayarda başlatarak Windows tekrar başlamasını bekleyiniz.

Sistem dosyaları geri yüklerken bir kaç kez bilgisayarınız tekrar başlatılabilir. Siz hiç bir işlem yapmanıza tamamen bitmesini ve masaüstünüzün açılmasını beklemelisiniz.

Windows 7 ve Vista Sistem Geri Yükleme

Bazı bilgisayarda sistem geri yükleme noktası gelmeyebilir. Bunun nedeni bilgisayarınızda sistem korumasının açık olmamasından kaynaklanmaktadır. Sistem korumasını açmak için hata aldığınız sayfa üzerinde bulunan sistem korumasını açın butonuna basınız. Çıkan sayfada ortada “Yapılandır” botunu göreceksiniz bu butona basarak gelen ekranda seçiminden Sistem ayarlarını ve dosyaların önceki sürümün geri yükle alanına seçerek bilgisayarınızda uygulayınız.

Eğer bilgisayarınızda bu hatayı aldıysanız ne yazık ki sistem korumanız açık olmadığından Windows geri yükleme noktası oluşturmamış geri yükleme o an için yapamaz ve ilerleyen günlerde sistem geri yükleme işlemi yapabilirsiniz.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.