Windows Başlangıçta Gelen Hataları Kaldırma

Windows işletim sistemi açılışı sırasında önünüze hata ekranı gelebilir. Bu hatanın neden geldiğini ve çözüm yollarını anlatarak açılış hatalarını nasıl kaldırabileceğinizi öğreteceğiz.

Windows açılış sırasında birçok program açılış ekranında çalıştırılabilmektedir. Mesela bir virüs program, Flash Player veya Ccleaner, Skype ve diğerleri.

Windows açılış ekranında bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz programlardan açılışta çalıştırma ayarı yapılan veya çalıştırılması gereken programları Windows ile açılışta çalıştıracaktır.

Eğer siz açılışta dosya bulunamadı ya da program çalıştırılamıyor hatası alıyorsanız hatanın sebebi önceden kurmuş olduğunuz ya da açılışta ayarlamış olduğunuz programı program ekle kaldır tamamen bilgisayarda silmediğiniz için kaynaklanmaktadır.

Açılışta gelen sorunların çözümü için yapmanız gerekenler var demektir. Bilgisayarınızda Başlat menüsünden Çalıştır ya da Programları ve dosyaları ara alanına ” MSCONFIG ” yazarak çalıştırınız.

Karşınıza Sistem Yapılandırma penceresi çıkacaktır. Bu pencerede Başlatma sekmesine gidiniz. Başlatma ayarlamaları sayfasında bilgisayarınızın başlatılırken hangi programı çalıştırdığını göreceksiniz. Resimde de görebileceğiniz üzere bu bilgisayar için ekran ayarlamaları, Flash Player, Ccleanner, Skype ve diğerleri açılışta çalışmaktadır.

Windows Başlangıçta Gelen Hataları Kaldırma

Siz de kendi listenizde çalışma sırasında olan programlardan hata almış olduğunuz programın yan tarafında bulunan kutu üzerine tıklayarak ilgili programı kapatarak bilgisayarınızı tekrar başlattığınızda açılışta ki hatayı doğru programı kaldırdıysanız artık almayacaksınız. Windows açılış sırasında tüm program açılışlarını burada tutar ve sırası ile bilgisayarınızda çalıştırmaktadır.

Tavsiyemiz sadece hata aldığınız programı kaldırmanız olacaktır, eğer bir virüs programını veya diğer açılış için gerekli programı kaldırırsanız bilgisayarınızda yükleme yapmayacağı için sorun olma ihtimali yüksektir. Mesela virüs programı kaldırdınız virüs programınız aktif hale gelmez ve virüs bulaşma ihtimaliniz olabilir.

Programı kaldırdınız ama halen hata alıyorsunuz, o zaman yanlış programı kaldırmışsınızdır hatalı olan program duruyor ama siz farklı bir programı kaldırdınız. Bu durumda hatanızın ne olduğunu bilmediğim için tavsiyem sırası ile programları açarak, kapatarak deneyerek gidiniz.

Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.