Windows Birlikte Aç Hatası ve Çözüm Yolları

Windows işletim sisteminizde eğer bir dosyayı açmak istiyor ve karşınıza birlikte aç uyarısı çıkıyorsa bu durumun nasıl düzelteceğinizi sizlere anlatacağız. Aynı zamanda bilgisayarında birden çok birlikte aç hatası aldığınız dosyalar ve ise yazımızın sonunda bunları basit bir şekilde nasıl düzeltebileceğinizi de sizlere anlatmaya çalışacağız.

Windows işletim sisteminde bir dosya üzerine tıkladığımızda neden dosya açılamayarak Birlikte Aç uyarısı verir, ilk olarak onu anlamaya çalışalım. Birlikte aç uyarısı almanızın asıl nedeni Windows işletim sisteminizin açmak istediğiniz dosyayı tanımadığından çalıştırmak için hangi programı kullanacağını bilemediğinden size sormaktadır. Genellikle bu dosyalar çok kullanılmayan veya daha önce kullandığınız fakat bilgisayarınızda kurulu olmayan program uzantılarıdır.

Bu konuyu bir örnekle vererek daha rahat anlamanızı sağlayacağım. Diyelim siz Adobe Photoshop programı ile çalışıyorsunuz ve resim.psd olarak bir Adobe Photoshop uygulamasını bilgisayarınıza kayıt ettiniz. Eğer bilgisayarınızda bu psd uzantısı çalıştıracak Adobe Photoshop veya psd uzantı çalıştırma programlarından birisi kurulu değilse sizde Birlikte Aç uyarısı verecektir.

Farklı bir sebebi ise dosya uzantısını değiştirmiş olabilirsiniz. Dosya uzantısının kontrol ediniz. Dosya uzantısını nasıl kontrol edeceğinizi sayfada bulunan çözüm yolunda görebilirsiniz. Özetle birlikte aç uyarısı Windows işletim sisteminizin tanımadığı dosya uzantılarını sizin açmanızı isteyen uyarı ekranıdır.

Windows Birlikte Aç Hatası Çözümü

Windows Birlikte Aç Hatası Çözümü

Bu hatanın çözümü ise şimdi size en basit yönetimini anlatacağım. Bir dosyada bu hatayı aldıysanız ilgili dosya üzerinde sağa tıklayarak Özelikler menüsüne gidiniz.

Özellikler menüsünde Genel sekmesinde Dosya Türü karşısında dosyanın uzantısı göreceksiniz. Bu uzantıyı internet üzerinden hangi programın açtığını araştırarak ilgili dosyayı o program ile açabilirsiniz. Bilgisayar üzerinde belki binlerce uzantı var ve siz bu uzantılardan hangisi ile karşılayacağınızı bilemediğim için en pratik çözüm yolunu sundum.

Birden Çok Birlikte Aç Hatası Alıyorsanız

Bazı durumlarda ise bilgisayarınızda onlarca hatta yüzlerce dosyada birlikte aç hatası alabilir ve önceden açtığınız fakat şimdi açamadığınız dosyalar olabilir. Bu durumda yapılacak işlem bilgisayar ayarlarını eski haline geri getirmek olacaktır.

Başlat menüsüne Denetim Masası menüsüne gidiniz. Burada yer alan Kullanıcı Hesapları menüsüne tıklayarak yeni bir kullanıcı açınız ve kullanıcıyı yönetici olarak belirleyiniz. Bu açmış olduğunuz yeni kullanıcı hesabınıza giriş yaptığınızda dosya uzantıları sıfırlanarak bilgisayar eski haline tekrar dönerek önceden çalıştırdığınız dosyaları tekrar çalıştırabileceksiniz.

Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.