Windows Dosya Silinemiyor / Erişim Engellendi Hatası

Windows işletim sistemlerinin tümünde Dosya silinemedi veya erişim engellendi hatası aldıysanız sorunun çözümünü buradan okuyarak istediğiniz dosyayı silebilirsiniz. Windows bu hatayı genellikle Windows işletim sistemi yükseltmelerinde yani Windows 7 işletim sistemi kullanırken Windows 8 veya Windows 10 geçtiyseniz bu hatayı alabilir veya yönetici olarak giriş yapmadığınızdan diğer yönetici tarafından oluşturulan dosyayı silmek istediğinizden kaynaklanabilmektedir.

Yapmanız gerekenler ise eski veya kullandığınız yönetici şifresi ile silmeyi denemek olacaktır. Eğer sizden başkası yönetici ise o kişiden yönetici şifresini almanız gerekmektedir, aksi takdirde ilgili dosyayı silemeyerek sürekli bu hatayı alırsınız.

Windows Dosya Silinemiyor / Erişim Engellendi Hatası

Şimdi yapmamız gerekenler neler bunları bilgisayarımızda uygulayarak silemediğimiz dosyayı silmeye çalışalım. Silmek istediğiniz klasör üzerinde fareniz ile sağa tıklayarak Özellikler menüsünü açınız.

Buradan Güvenlik ve Gelişim ayarlamalarına ve Değiştir menüsüne gidiniz.Burada izinleri göreceksiniz ne kadar kullanıcı var ise o dosyada hangi işlemleri yapabildiğini görebilirsiniz. Siz kendi kullanıcınızı seçerek izinlerin tümünü işaretleyiniz. Bu işlemden sonra yönetici parolasını girerek onayladığınızda dosya silinecektir.

Bu çözüm yolu sıklıkla karşılaşılan durum içindi. Eğer halen klasörü silemiyorsanız dosya ve klasör şifrelenmiş olabilir dosya ve klasör için şifreyi bildiğiniz takdirde silebilirsiniz.

Şifreyi biliyorsanız klasör üzerinden sağ tıklayarak Özellikler oradan Genel ve Gelişmiş ayarlamalar sayfasına giderek veriyi korumak için içeriği şifrele alanı şifreniz ile giriş yaparak pasifleştirerek silmeyi deneyiniz.

Farklı bir neden ise dosyanın bozulmuş olabilir dosyalar birçok nedenden bozulabilmektedir mesela virüs sızmış olabilir ya da veri kopyalama işlemi yaparken yarıda kesilen işlemler gibi bu durumda ise yapmanız gereken eski yedeğiniz var ise üzerine tekrar yazmak veya bilgisayarı tamamen formatlamak olacaktır. Bazı zorla silme programları bulunmaktadır, onları kullanmak yerine ilerleyen zamanda format atmak daha isabetli bir karar olacaktır.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.