Windows Ekran Klavyesi Kısayolu

Windows işletim sisteminde birçok komut ve pencereleri açabilmek için kısayollar bulunmaktadır. Bu yazımızda ekran klavyesini nasıl kısayol ile nasıl açılır iki basit yöntemle göstermeye çalışacağız.

Normalde ekran klavyesini açabilmek için Windows başlat menüsü ardından Program bunun ardından Donatılar, Erişim kolaylığı ve Ekran Klavyesi menülerine gitmeniz gerekiyor. Bu biraz zaman alıcı veya biz bunun kısayolu arıyorsak yapmanız gereken işlem şu şekildedir.

Windows Ekran Klavyesi Kısayolu

Başlat menüsünden çalıştır ekranında veya klavyede çalıştırın kısayolu olan Windows tuşu + R tuşuna basarak çalıştır ekranına “oks.exe” tırnak işareti olmadan yazığınızda ekran klavyesi direk önünüzde belirecektir.

Windows + U Ekran Klavye

Diğer bir ekran klavyesi açma yolu bu yol uzun olanıdır. Bilginizde olması sebebi ile yazıyoruz. Windows + U tuşuna basarak “Erişim Kolaylığı Ekranı” karşınızı çıkacaktır. Buradan ekran klavyesinide açabilirsiniz. Bu yöntem diğer yöntemde kullanılan oks.exe olayından daha akılda kalıcıdır. Eğer oks.exe unutulmaz ise bu yöntemde daha kolaydır.

Bu eğitici yazımızda sizlere ekran klavyesi kısayol ile açma özelliğini gösterdikten sonra ekran klavye ne işe yarar bilgisinde önemli olanlarını verelim. Ekran klavyesi klavyenin görev yapmadığı durumlar da açılarak ekran çıkan klavye üzerinden mouse ile istediğiniz klavye karakterini yazmaya yaramaktadır.

Klavyenizde bazı tuşlar bozulmuş olabilir bu şekilde hangi harf tuşu bozuksa ekran klavyesi kullanarak o harfi ekran klavyesinde yazabilir veya istediğiniz tüm harfleri ekran klavyesi üzerinden yazabilirsiniz.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.