Windows Orjinal ve Ücretsiz Program Silme Programını Kullanma

Windows için programları tamamen bilgisayarınızda nasıl kaldıracağınız bilgisini size sunacağız. Burada yer alan bilgileri tüm Windows işletim sistemi için aynıdır yapılacak işlemler ve bilgiler tüm Windows işletim sisteminde geçerlidir. Burada anlattığız bilgiler programsız direk Windows’un orijinal program kaldırma yazılımıdır.

Bu işlemleri yapabilmemiz için ilk olarak Başlat ve Denetim Masasına gidiniz. Denetim masası menüsünde Programlar ve Programları Kaldır menüsünü giriş yapınız. Karşınıza bilgisayarda bulunan tüm kurulu programları göreceksiniz.

Listeden kaldırmak istediğiniz programın üzerine iki kere tıklayarak kaldırma sihirbazını bilgisayarınızda açınız. Her program için kaldırma şekli farklı, farklıdır siz kaldırmak istediğiniz programını seçtiğinizde sihirbaz size yönlendirerek programı tamamen bilgisayarınızdan kaldıracaktır.

Windows Orjinal ve Ücretsiz Program Silme Programını Kullanma

Program kaldırma ve silme işlemlerinin tümünü buradan yapmanızı tavsiye ederim. Nedeni ise Windows program kaldırma menüsünden yapacağınız kaldırma işlemi bittiğinde bilgisayarınızdan program ile alakalı tüm verileri tamamen silecektir, mesela bazı programlar açılışta çalışmaktadır. Bu şekilde programı sildiğinizde Windows açılışında ve diğer sistem kullanan tüm yerlerde programınız tamamen kalacaktır.

Programları direk klasörlerini silmeniz o programın kalktığı anlamına gelmez. Biraz öncede bahsettiğimiz gibi eğer program Windows açılışında da ayarlanmış ise siz klasörü sildiğinizde Windows açılışında hata alırsınız ve klasör haricinde çalışan diğer dosyalar silinmeyerek gereksiz yer kaplayacaktır. Özetle program veya programları tamamen kaldırarak ilerde hata ile karşılaşmak istemiyorsanız Windows orijinal program kaldırma sihirbazı olan Denetim Masası’nda bulunan Program Kaldırma sihirbazını kullanınız.

Programı klasör içerisinde sildiyseniz ve Windows açılışında hata alıyorsanız yapmanız gereken ise bilgisayarınızda CCleaner programı kullanarak atık dosyaları siliniz. Daha önceden yazmış olduğum Windows Başlangıçta Gelen Hataları Kaldırma okumanızı tavsiye ederim.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.