Windows Sürücüleri Birleştir ve İyileştir ile PC Hızlandırma Hard Disk Ömrünü Uzatma

Windows kendi orijinal programı olan “Sürücüleri Birleştir ve İyileştir” yardımcı aracı ile disklerinizi birleştirebilir, bilgisayarınızı hızlandırabilir ve sürücü ömrünü uzatabilirsiniz. Tüm bu işlemler sadece “Sürücüleri Birleştir ve İyileştir” ile tek tıkla yapmanız mümkün başka bir programa gerek duymadan.

Sürücüleri Birleştir ve İyileştir Neden Yapmalıyım?

Sürücüler içerisine kurulan yazılımlar ve bu yazılımların silinmesi sürücü üzerinde işleme tabidir. Her kurulum sürücü üzerinde yer kaplarken tekrar silinmesi ise kurulum sırasında kaplayan yeri sürücü üzerinde silinmesi demektedir. Yüzlerce kurulum yapar sileriz, kopyalar sileriz bunlar yapılan sürücü üzerinde zamanla boşluklar ve atık dosyalar oluşturmaktadır. Özellikle çok büyük boyutlara sahip yazılımları yüklenmesi ve silinmesi sürücüler üzerinde boyuta bağlı olarak büyük işlemler gerektirir ve bu işlemleri sürücü üzerinde uygular.

Silinen veri silinen veri boyutu kadar silinme sonucu boşluk bırakır. Sürücü işleyişi sırasında bu boşlukları geçerek diğer işlem sırasına ulaşmak ister bu oluşan boşluklar bilgisayarın yavaşlamasına neden olurken bakım yapılmaması durumda bad sektör (işe yaramaz yer, düzeltilemez hard disk alanı) dediğimiz düzeltilmeyecek sürücü hatalarına neden olur.

Boşlukların birleştirilmesi arada boşlukları birleştirerek bilgisayarı hızlandırmanın yolu da “Sürücüleri Birleştir ve İyileştir” yardım aracından geçmektedir.

Sürücüleri Birleştir ve İyileştir Nasıl Yapılır?

Sürücüleri Birleştir ve İyileştir (Defrag)

Sürücüleri birleştirme ve iyileştirme yapmak için Windows arama alanına “Defrag” veya Türkçe “Sürücüleri Birleştir ve İyileştir” yazmanız yeterlidir.

Bundan sonraki işlemde sadece basit bir kaç seçim kaldı. Sürücü listesinden çıkan tüm sürücüleri seçerek “Tümünü İyileştir” botonuna dokunduğunuzda birleştirme ve iyileştirme operasyonu başlayacaktır.

Benim Tüm Sürücülerimi Birleştir ve İyileştir

Sürücüleriniz (Hard Disk) bölünmüş ise C sürücü, D sürücü ve kaç defa bölünme yapılmış ise o sürücü adeti kadar harf sırasına göre sürücü liste çıkacaktır. Tek C sürücü var ise PC tek sürücü üzerinden çalışıyor demektedir. Özellikle bölünmüş hard diskler için C sürücünü birleştirmeyi sıklıkla yapmalısınız. Windows işletim sistemi de haftada bir yapmanızı önermektedir.

C sürücü özellikle birleştirmenizi önermemizin baş nedeni program ilk hard disk sürücü olan C üzerinden program files gibi klasörlere kurulurlar kurulumlar c sürücü üzerinde yapılır Windows C sürücüsünde olduğundan dolayı ağırlıklı işlemler C sürücü üzerinde işlev görür. Çok işlem gören bu C sürücüsünü haftada en uzun ayda bir iyileştirme birleştirme yapmak bilgisayarınızın hızında ve hard disk ömrümün uzun olmasından size faydası olacaktır.

Yazılı işlemler Windows 95’den Windows 10 yeni işletim sistemi de dahil tüm Windows işletim sistemi için geçerlidir. Defrag yapma ile İyileştirme ve Birleştirme aynı şeylerdir. Defrag İngilizce diğeri Türkçe yazımdır.

Sürücüleri Birleştir ve İyileştir Ne Kadar Sürer?

Sürücü defrag yani birleştirme ve iyileştirme süresi uzun bir süreçtir. Süre ilk başta hard disk boyutu, SSD veya HDD hard disk hızına bilgisayar işlemci ve ram bellek hızına, önceden yapılıp yapılmadığına göre yarım saat ile 6 – 7 saat kadar sürebilir. SSD hard diskte birleştirme daha hızlı, önceden birleştirme yapıldıysa süre daha da kısa olacaktır. Eğer yeni birleştirme yaptıysanız işlem yine boyuta göre ilk işlemde uzun süreceğini söylemeliyiz.

Windows Sürücüleri Birleştir ve İyileştir (Defrag) Zamanlayın Beklemek Mantıklı Değil Uzun Sürecektir.

Sürücüleri Birleştir ve İyileşirleştirme işlemini beklemek mantıklı değildir. Birleştirme ve iyileştirmeyi bilgisayar boş zamanında yapabilir ya da “Ayarları Değiştir” butonuna dokunarak zamanı bekleyebilirsiniz. İşlemin 7 saati geçtiği bazı kullanıcılarda görülmüştür.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.