Windows Tüm Programlar için Font (Yazı Tipi) Nasıl Yüklenir?

Windows işletim sistemi kullanıcıysanız tüm programlar, grafik programlar, belge yazıcılar fon seçilebilen tüm programlar için Windows işletim sisteminde font nasıl yüklenir detaylarını burada basitçe görebilirsiniz.

Windows işletim sisteminin içerisinde belli fontlar vardır. Arial, Times New Roman, Georgia ve diğerleri. Bu fontlar azdır size yetmeyebilir. Elinizde bulunan fon dosyasını nasıl Windows işletim sistemi için yükleyeceksiniz görelim.

Font yükleme işlemi için Windows işletim sisteminde hali hazırda bulunan Font klasörü bulunmaktadır. Programlar font seçimlerini bu klasöre bakarak hangi fontlar var ise size sunar yüklediğiniz yeni bir font var ise grafik programları ya da belge yazdırma Office programlarında size gösterir.

Elinizde bulunan fontu yüklemeniz için ilk olarak Windows Font klasörüne gitmelisiniz. Windows işletim sistemleri için font klasörü C sürücüsü içerisinde Windows klasörü içerisinde Fonts klasörüne gidiniz.

Windows Tüm Programlar için Roboto Font Yükleme İşlemi

Çok kulanılan Roboto fontunu yükleyelim. Sadece yapmanız gereken elinizde olan fontu ya da font ailesi tüm font dosyalarını seçerek Windows Fonts klasörüne sürükleyerek bırakmanız font yükleme işlemi için yeterli olacaktır.

Yüklemiş olduğunuz font Windows font klasöründe olduğundan tüm programlarda seçerek yüklediğiniz fontu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dikkat: Fontlar gelende sıkıştırılmış halde indirilmektedir. Eğer sıkıştırılmış halde ise sıkıştırılmış dosyayı açarak içerisinde metim belgesi var ise metim belgesini seçmeden sadece font dosyalarını Fonts klasörüne yüklemelisiniz. Sıkıştırılmış halde ya da font açıklama belgelerini yükleyemezsiniz. Windows işletim sistemi de bu durumda uyarı verecektir. Burada ki yazı Windows 95 de dâhil olmak üzere yeni nesil Windows 10 da içerisinde tüm Windows için geçeli bir işlemdir.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.