WordPress Alan Adında WWW Kaldırma

WordPress sitenizin başında bulunan www alanına kaldırarak direk sitenizi yönlendirmek istiyorsanız WordPress içerisinde şu adımları uygulamalısınız.

Bu yapacağınız işlem sitenizde www olmadan arama motorları indekslemesinden ve sitenizde bulunan tüm bağlantıların www olmadan yönlenmesini sebep olacaktır.

WWW kaldırmak için WordPress admin panelinizi açınız ve WordPress “Ayarlamalar” menüsüne giderek “Genel” menüsünü açınız.

Ayarlamalar alanında iki adet seçim göreceksiniz birinci seçim WordPress Adresi (URL) ve diğer seçim Site Adresi (URL). Bu alanlarda bulunan www. olan yerleri kaldırarak en alt tarafta kayıt et butonuna basınız.

WordPress Alan Adında WWW Kaldırma

Kayıt etme işlemini yaptığınızda sitenizde www. olan url adresi kaldırarak sisteme tekrar giriş yapmanızı isteyecektir. Admin kullanıcı adı ile şifrenizi tekrar girdiğinizde artık sitenizin tüm bağlantıları ve arama motorlar www. olmadan indeksleyecek ve yönlenecektir.

Bu işlemin tam tersini de yine bu ayarlamalar alanında yapabilirsiniz. Mesela www. yok siz sitenizin www. olarak açılmasını istiyorsanız o zaman url adresinizin başına www. ekleyerek kayıt edeniz. Burada dikkat etmeniz geren işlem ise url adresinizi girerken doğru bir şekilde girmeye özen gösteriniz. Yanlış url adresi girerseniz siteniz açılmaz ve arama motorlarını url adresinizi yanlış indeksleyeceğinden ziyaretçi kaybı yaşarsınız.

URL adresini girdikten sonra sitenizde sayfalarını gezerek doğru bir şekilde açılıyor mu ve tüm adresler başarılı bir şekilde yönleniyor mu site içerisinde gezerek detaylı bir inceleme yapmanızı tavsiye ederim.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

2 Yorum Yazılmış “WordPress Alan Adında WWW Kaldırma”

  1. Bu işlemin ardından .htaccess dosyasına müdahale etmek gerekiyor mu?

    1. Selam Fikret Bey gerek yok. Sadece kaldırmanız yeterli olacaktır. Eğer sitenizde kategori, etiket yapısını veya page kısmını sayfa yapma gibi düzenlemeleri yaptıysanız. Bir kere WordPress içerisinde ayarlar ve kalıcı bağlantılara giderek hiç bir yerle oynamadan kayıt et denemeniz yeterli olmaktadır. Kalıcı bağlatırlarda kayıt et dediğinizde en son yapılan url yapısına göre WordPress otomatik olarak .htaccess dosyasını yazacaktır.

      Birçok sitede www kaldırıldığı gözlemledim. Bu alanında kaldırılması url kısa olacağından dolayı sitenin SEO’yu etkilediği düşünülmektedir. Lakin arama motorlarının www alanından sonra ki url adresini gördüğünün düşüncesindeyim.