WordPress için Basit Sorunsuz HTTP Protokolünü HTTPS’ye Yönlendirme

SSL kullanmaya geçtiyseniz manüel girişler, arama motoru girişleri ve diğer tüm girişlerde sorun yaşamayacağız basit sorunsuz olan alt tarafta ki kodu kullanabilirsiniz.

En basit şekilde Http SSL’siz adresi https SSL’li adrese WordPress’de .htaccess ile yapabilirsiniz. Neden basit ve neden sorunsuz kodu vermeden detayları ile açıklayalım. Birçok kaynakta yönlendirmeyi birçok şekilde göstermektedir. Fakat bu gösterilen yönlendirmeler arama moturundan girişlerde sorun olmazken, manüel yani adres çubuğuna yazılan girişlerde sorun oluşturabilmektedir.

RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

En fazla verilen yönlendirme kodu bu şekildedir. Bu kod yönlendirme yapmakta fakat adres çubuğuna site içerisinde bir klasöre erişirken site eğer www ile başlıyorsa www olmadan isteismi.com/klasör olarak giriş yapmaktadır. Bu sefer klasör içerisinde bir kaynağın url adresini alırken www olmadan almaktadır. domainadi.com/klasör/hatavecozum.txt gibi.

İlgili kod RewriteRule ^(.*)$ https://www.%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301] olarak düzeltilsede, siteismi.com ALT+ENTER klavye kombinasyonu kullanan site ziyaretçileri site adresin kod da geçen www. ile tekrar yönlendirme yapacağından başta ki www. tekrar yönlendirme yaparak www.www.siteismi.com olarak giriş yapmaya çalışacak ve site adresini yanlışlığından dolayı site adresini bulunmayacaktır.

Bunun birçok örneğini vermek mümkün. Basit, sorunsuz her girişe uyumlu olan kod hangisi onu verelim.

WordPress İçin Basit Sorunsuz HTTP Protokolünü HTTPS’ye Yönlendirme

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} !=443
RewriteRule ^ https://www.siteisminigireceksiniz.com%{REQUEST_URI} [NS,R,L]

Yukarıda verilen kod arama motoru yönlendirmeleri, manüel arama çubuğu girişleri için idealdir. Yapmanız gereken WordPress .htaccess dosyası içerisine bu kodu girmeniz olacaktır. Kodu buradan da alabilirsiniz. Aldığınız kodu .htaccess en alt tarafına kayıt ederek kullanabilirsiniz.

Burada sizlere değişik girişlerde hatalı yönlendirme yapmadan basitçe WordPress ile nasıl yönlendirme yapacağınız bilgisi teferruatlara girmeden verdik. .htaccess giriş yaparken baş ve son IfModule don kodları ve site ismini yazan yeri yönlendirme yapacağız site adını yazmayı unutmayınız.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.