WordPress Resim Adlarını Otomatik MD5 Olarak Adlandırma

WordPress sitesi için yüklediğiniz resimlerinin adlarını sizin yazdığınız ad yerine MD5 olarak nasıl adlandıracağınızın detaylarını sayfadan okuyabilirsiniz. Burada verilen MD5 adlandırma işlemi için WordPress eklentisinden yararlanılacaktır.

MD5 Media Renamer Adlı Resmi MD5’e Çevrilmiş Hali

WordPress ile yüklemiş olduğunuz resimler siz hangi ad ile ortam dosyasından yüklerseniz o ad ile direk olarak sunucuya atmaktadır. Önceki yazımızda latin harfleri ve Ascii karekterleri nasıl dönüştüreceğimizi sizlere vermiştik. Okumadıysanız WordPress Resim Linkleri (Permalink) Latin Harfleri Hatası (No ASCII) – Seo Uyumlu Dönüştürme sayfasından okuyabilirsiniz. Bu yazımızda ise resimleri hiç uğraşmadan nasıl MD5 olarak adlandıracağınızı vereceğiz.

Adlandırma yapabilmemiz için kod yazmadan direk eklenti çalıştırarak nasıl yapılacağını görelim. Worldpress eklentiler alanına giderek “Yeni Ekle” menüsünü dokunarak eklenti arama alanına “MD5 Media Renamer” aratınız ve çıkan eklentiyi yükleyerek eklentiyi aktifleştiriniz.

Eklenti yüklü olduğu sürece hangi ad ile yüklerseniz yükleyin MD5 olarak otomatik oluşturur. Sitede binlerce resim yükleyen ve bu resimleri adlandırmada zorluk çekenler bu eklentiyi inceleyebilirler. Resimlerin çift ad ile adlanmasına imkan yoktur. Bu şekilde işinizi kolaylaştırabilir.

WP MD5 Media Renamer

Eklentiyi etkileştirdikten sonra hiçbir ayarlama yapmada eklenti etkin olduğu sürece yüklediğiniz resimler sunucuya MD5 olarak adlandırarak yüklecektir.

Eklenti en son 6 sene önce güncellenmesine rağmen halen düzgün bir şekilde çalışmaktadır. WordPress eklentilerinden genelde 3 sene güncellemeyen eklentilerin indirmeleri WordPress yöneticileri tarafından yüklemeye izin verilmemektedir. Bu eklenti 6 sene önce güncellenmesine rağmen halen indirme ve etkinleştirme aktiftir.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.