WordPress Resim Linkleri (Permalink) Latin Harfleri Hatası (No ASCII) – Seo Uyumlu Dönüştürme

WordPress kullanıcıların büyük bir sorunudur Permalink adresinde Türkçe karakter içermesi ve ASCII karakter içermesi. Bu sorunu bilmeyenler için neden sorun olduğunu sorunun çözüm yolu arayanlar için çözüm yolunu sayfada anlatıyoruz.

Türkçe yapısında latin harfler yer almaktadır bunlar Ş,İ,ı,ü ve benzeri gibi WordPress link adresinde yazı alanında bu karakterleri dönüştürürken ne yazık ki resim link adresinde dönüştürmemektedir. Bilgisayar dili global olduğundan İngilizce permalik SEO’ya uyumludur. Direk atılan resimlerde Türkçe, Latin harfleri resimlerde direk olarak dönüştürme yapmadan atmakta bu da SEO yapısına uyumu ve ilerde sunucuyu taşımanız Uploads klasörünü sunucuya atmanız sonucunda resimleri kırılması gibi birçok sorun oluşturabilmektedir.

Yüklemek istediğiniz resim adı ŞAKİR’İN ülkesi adında olduğundan direk resim sunucuda ŞAKİR’İN ülkesi olarak adlandırmakta latin harfleri dönüştürmeden yüklemektedir. Yine ASCII karakterlerde de bu tür sorunlar yaşmaktadır.

Burada sadece bir kodu Tema İşlevleri (functions.php) ekleyerek bu sorundan tamamen nasıl kurtaracağınızı göreceksiniz. Alt resimde kodu buradan alabilirsiniz. Sitede tema alanında functions.php gelerek bir boşluk arasına ekleyiniz.

WordPress Resim Linkleri (Permalink) Latin Harfleri Dönüştürme ve Ascii Kodları Dönüştürme

functions.php dosyasına ekledikten sonra artık resimleri yükleyebilirsiniz otomatik olarak latin harfler ve ASCII karakterler düzelecektir.

  • _ alt tire işaretini – işareti yapar.
  • . nokta işaretini – işareti yapar.
  • Ş,İ,Ü gibi Latin (Türkçe karakter) harfleri s,i,u yapar.
  • En önemlisi ise siz harfleri büyük harfle atsanız dahi otomatik olarak tüm harfleri kod küçük harf ile sunucuya atacaktır.

Üst resimde resim adı WordPress-Resim-Linkleri-(Permalink)-Latin-Harfleri-Dönüştürme-ve-Ascii-Kodları-Dönüştürme olarak yüklediğimizde kod sayesinde ordpress-resim-linkleri-permalink-latin-harfleri-donusturme-ve-ascii-kodlari-donusturme olarak kendisi otomatik olarak düzeltmiştir.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.