WordPress Sayfalama için Page Kısmını Sayfa Olarak Değiştirme

WordPress için sayfalama yapısında yer alan page alanını Türkçe olarak sayfa yapmak istiyorsanız bu yazımızda verilen işlemeri yaptığınızda page yazısını url alanında sayfa olarak yapabileceksiniz.

Sayfalama alanını neden page yerine sayfa olarak değiştirmek istediğinize anlam veremiyoruz, bu alanı değiştirmeniz nedeni site url yapısını Türkçeleştirmek için mi yapmak istiyorsunuz. Page alanını sayfa olarak değiştirmenin pek yararı olmadığını söylemeliyiz. Yine de yapmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

WordPress Sayfalama Değiştirme Kodunu Al

İlk işleminiz WordPress admin panelinden “Görünüm” ve “Düzenleyiciler” menülerine tıklayınız. Açılan düzenleme penceresinde Tema İşlevleri (functions.php) penceresine giderek alt tarafta bulunan kodu functions.php herhangi bir kodu sonununa yazınız ve kayıt ediniz. Kod içesinde yer alan pagination_base = “sayfa”; kısımında ki sayfa yazısını Türkçe karakter olmadan istediğiniz şekilde yapabilirsiniz. Sayfa yerine mesela “sayfa_yapisinin_yeni_adi” gibi.

WordPress Sayfalama İçin Page Kısmını Sayfa Olarak Değiştirme

Bu işlemden sonra tek bir işleminiz kaldı Kalıcı bağlantılara giderek sadece kaydet butuna basmak. WordPress admin panelined “Ayarlar” ve “Kalıcı Bağlantılar” menüsüne gidiniz ve sayfada hiç bir işlem yapmadan sadece “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basınız.

WordPress Sayfalama İçin Page Kalıcı Bağlantı Ayarı

Değişklikleri kayıt et dediğiniz yapış olduğunuz sayfalama yapısını otomatik olarak sistem kayıt etmiş olacaktır.

WordPress Sayfalama Sayfa Görünümü

Burada dikkat etmeniz gereken bir durum var eğer temanızda functions.php alanında page alanını sayfa olarak yaptıysanız arama motorları bu şekilde indeksleyecektir. İlerde temanızı değiştirirseniz sitenizin teması değiştirirken sayfalama yapısını burada ki gibi yaptıysanız yine tekrardan yeni temanızın functions.php alanına burada ki işlemleri linklerin kırılmaması için çözüm olarak yapmanız gerekmektedir.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

5 Yorum Yazılmış “WordPress Sayfalama için Page Kısmını Sayfa Olarak Değiştirme”

  1. Selam Hakan Bey, teşekkürler sitede daha birçok web yazılımı ile ilgili yazılar mevcuttur diğerlerini de siteyi gezerek öğrenmenizi tavsiye ederiz.

   Bizleri arkadaşlarınıza, yakın çevrenize önerseniz mutlu edersiniz. Önümüz kurban bayramı buradan size iyi bayramlar dileriz.

 1. Bu işlemi yapacak arkadaşlara tavsiyem SEO açısında hiçbir farklılık olmuyor yine aynı ama siteniz tamamen Türkçe olsun derseniz yapın. Birde tema değiştirdiyseniz mutlaka yine yapmayı unutmayın unutursanız tema değiştiğinde page oluyor ve sitede değiştirdiğiniz tüm sayfalanma yapısı 404 düşüyor. Bu da sıkıntı tabi değiştirenler arama motoru indekslediyse eğer yine sayfa olarak yapsınlar.

  1. Diğer ziyaretçimiz çok güzel açıklamış bizde bu yazıyı yazmamızın nedeni page alanını sayfa olarak yapmak isteyenler olduğundan dolayı yayınladık. Jenkedi ve sizin yorumlarınaza tamamen katılıyoruz.

   Gerekli görenler yapmasında fayda olan bir işlemdir Wp saylama yapısını sayfa olarak değiştirme işlemi.