WordPress Tema Sorunları ve Çözüm Yolları

WordPress tema yükleme veya değiştirmeden birçok sorunla karşıla bilirsiniz. Bu sorunlar yükleme sorunları ya da etkinleştirme sorunları olabilir birçok tema hatası mevcut biz size burada sıklıkla karşınıza çıkantema hatalarından bahsedeceğiz.

1. Hata Tema Yükleme Hatası

Eğer sitenizde Görünüm ve Temalar alanında yeni bir tema yüklediğinizde tema yüklenemiyor hatası alıyorsanız bu hatanın ilk nedeni sunucunuzda temayı yükleyecek kadar yeterli alanız olmaya bilir. Bu durumda yeni bir tema yüklerken sunucunuzda en az 10 MB alan var mı kontrol ediniz. Sunucunuzda temanın yükleneceği kadar alan olmaz ise temanız tam yüklemeyeceğinden tema yüklenemiyor hatası alırsınız.

Tema yüklerken diğer bir hata ise indirmek istediğiniz temanın yapımcı sitesi çalışmıyor, aktif değil ya da çok yoğun olabilir. Yapımcı sitesi çalışmadığından dolayı tema sisteminize indirilemeyecek ve kurulamayacaktır.

2. Hata Tema İsmini Değiştirilmesi

Siz eğer ftp üzerinden sunucunuza bağlandı ve sunucu içerisinde bulunan wp-content, themes klasörünün içerisinde tema adını değiştirdiyseniz sitenizin teması aktif olmaması beyaz ekran hatası alacaksınız. Bu durumda temayı aktifleştirmeniz germektedir.

Temayı aktifleştirmek için yapmanız gerekenler WordPress admin panelinizden Görünüm ve Temalar alanına giderek ismini değiştirdiğiniz temanın üzerinde “Etkinleştir” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

3. Hata Tema Güncelleme Hatası

Bu hatada aynı yükleme hatası ile alakalıdır. Eğer sitenizde yeterli alan yoksa yada güncellemek istediğiniz tema geliştirici sitesi çalışmıyorsa güncelleme hatası alırsınız. Yeterli alan sorununuzu hizmet aldığını host firması ile çözebilir yapımcı sitesinden kaynaklanan güncelleme hatası alıyorsanız daha sonra tekrar güncellemeyi deneyebilirsiniz.

4. Hata Tema Ekipmanlarından Birisini Silme

WordPress Tema Sorunları ve Çözüm Yolları

WordPress temaları çalışırken başta index.php olmak üzere bir çok tema birleşeni kullanmaktadır. Bu sayı yarımcı sayfalar 10 ve daha üzerinde olabilir. Mesela sitenizin ana sayfasını index.php dosyası açarken sitenin yan alanını sidebar.php dosyası, üst alanı header.php dosyası alt alanı ise footer.php dosyaları açmaktadır. Siz bu dosyalardan birisini sildiğinizde tema çalışması için gerekli olan sayfayı bulmayacak sitenizde değişik hatalar verecektir.

Temanızda bulunan hiç bir dosyayı silmeyiniz. Her dosyanın farklı, farklı işlevleri olduğunu unutmayınız. Yanlışlık sildiyseniz bu durumda yapılması gereken temanızı eski yedeğini tekrar yükleyebilir ya da temayı silerek aynı temayı yeniden yükleyebilirsiniz.

Tema eski yediğini yüklemek için yedeğinizi açarak /public_html/wp-content/themes klasörü içerisinde yer alan temanızı tekrar sunucunuzda /public_html/wp-content/themes içerisine atınız ve temalar bölümünden temanızı tekrar etkinleştiriniz.

WordPress beyaz ekran hatalarının bir sebebi de temanın çalışmamasından kaynakladığını hatırlatmak isterim. WordPress beyaz ekran hatası alıyor ve ekranda hiç bir hata yazmıyor ise burada anlattıklarımızı kontrol etmenizi öneririm temadan kaynaklı beyaz ekran hatası alabilirsiniz.

Burada saydığımız sorunlar genelde sıklıkla oluşan tema sorunlarıdır arkadaşlar daha bunun gibi belki de yüzlerce tema hatası ile karşılaşabilirsiniz. Tema hataları genel bir sorundur eğer burada yazdığımız hataların haricinde bir hata ile karşılaşıyor ve sorunu çözemiyorsanız yorumlar alanında paylaşırsanız hatayı nasıl çözeceğinizi size ayrıca anlatabilirim.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

4 Yorum

 1. Nilay Özberk 13 Aralık 2021

  Merhaba Astra temalarını etkinleştirdiğimde temalar eksik yükleniyor. Sorun nedir?

  1. Moderatör 13 Aralık 2021

   Selam Nilay Hanım, biraz önce Astra temasını denediğimizde sorunsuz bir şekilde yüklediğini gördük. Temada herhangi bir sorun yoktur. Sunucunuzda disk alanı dolmuş olabilir. Alan adınıza yeteri kadar yer olduğuna bakın. Yeterli yer yok ise sunucu destek ekibinden 100 MB. disk alanı eklemesini isteyerek tekrar temayı yüklemeyi deneyiniz.

 2. İlhan Akpınar 27 Ekim 2020

  Bende 4000 error indirememe hatası var.

  1. Moderatör 29 Ekim 2020

   Selam İlhan Bey, 4000 error hiç karşılaşmadığımız bir hatadır. Temanıza özel bir sorun olabilir. Tema yapımcısına ulaşabiliyorsanız yardım istemenizi öneririz.