WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Çözümü

WordPress internet sitenize giriş sırasında “Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu” yazısı alıyorsanız yapmanız gerekenleri ve çözüm yolunu buradan paylaşacağız. WordPress çalışması için veritabanına ihtiyaç duymaktadır. Veritabanı içerisinde bulunan verileri düzenli bir şekilde içerisine alarak gerekli sorguların karşılığını verir ve site giriş ve kayıtarın tutulduğu depo alanıdır diyebiliriz.

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Görünümü Bu Şekilde

Eğer WordPress siteniz var ve siz veritabanı hatası alıyorsanız WordPress veritabanına bağlanmadığından internet sitesini açmayarak size bu hatayı verecektir. WordPress veritabanı bilgilerini wp-config.php üzerinden bulunan kullanıcı adı ve şifreden çekmektedir.

Ağırlıklı olarak bu hatanın nedeni wp-config.php dosyasının ya kök dizinde olmaması, wp-config.php dosyası içerisinde veritabanı bilgilerinin yanlış olması veya wp-config.php dosyasının adının değiştirilmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Şimdi sırası ile doğru bir veritabanı bağlantısı nasıl ayarlanır bakalım. Ftp ile sitenize giriş yapın ve kök dizinde wp-config.php dosyası var mı kontrol edin. Yoksa WordPress indirerek indirmiş olduğunuz WordPress klasörü içerisinde wp-config-sample.php dosyasının adını wp-config.php olarak değiştirerek veritabanı ayarlaması yapın ve kök dizine atın. wp-config.php var ise veritabanı ayarınızın doğru olup olmadığını kontrol edin.

wp-config.php Veritabanı Ayarı Nasıl Yapılır?

wp-config.php dosyasını Notepad veya başka bir metin editörü ile açınız. Karşınıza çıkan metin alanında

wp-config.php Veritabanı Ayarı

Veritabanı adı, kullanıcı adı ve veritabanı şifre alanlarını yukarıda olduğu şekilde göreceksiniz. Bu alanlara sizin veritabanı bilgilerinizi doğru bir şekilde giriniz ve sitenin kök dizinine atınız.

Bu şekilde sitenizi tekrar açtığınızda veritabanı kullanıcı bilgilerini de doğru girdiyseniz siteniz açılacak ve Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu uyarısı almayacaksınız.

Farklı bir yöntem de var onunun da bilgisini sunmak istiyorum. Yukarıda yaptığımız işlemler manüel olarak elle yapılan işlemler isterseniz direk WordPress veritabanı kurulumu sayfasında da ayarlayabiliriz.

WordPress Veritabanı Ayarlama wp-config-sample.php

WordPress kendi içerisinde yapmaya karar verdiyseniz yapmanız gerekenler sitenizin kök dizininde bulunan wp-config.php dosyasını tamamen siliniz ve kök dizin içerisinde wp-config-sample.php dosyasının olup olmadığını bakınız. wp-config-sample.php dosyası yok ise WordPress indiriniz ve wp-config-sample.php dosyasını kök dizine atınız. Bu işlemlerden sonra direk siteniz adını tarayıcınızı yazınız karşınıza veritabanı ayarlaması yapacağınız ekran gelecektir. Buradan veritabanı bilgilerini girerek kurulum tamamlayınız.

Kurulum bitiminde otomatik olarak WordPress sistemi wp-config.php dosyasını kök dizinde oluşturacak ve içerisine gerekli olan veritabanı bilgilerini girecektir.

WordPress veritabanına bağlanmak için wp-config.php dosyasını kullanır. Bağlantıyı yapabilmesi wp-config.php içerisinde veritabanı bilgilerinin doğru bir şekilde girilmiş olması gerekmektedir.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.