WordPress Yeni Özellik – Resim Alternatif Metin Nedir?

WordPress 5.2 güncelleme sonrasında resim eklerken resim ekleme alanında yeni bir özellik dikkatinizi çekmiştir. Alternatif metin alanı nedir bu alan ne işe yaramakta bu eğitici yazımızda bahsedelim.

WordPress Yeni Özellik – Resim Alternatif Metin Nedir?

Yan menüde resim eklerken hemen resim üzerinden üzerine bastıra, bastıra WordPress alternatif metin eklememizi gözümüze sokmuş gibi. Tabiî ki bu kadar göze sokunca da önemli bir özellik sanırım hadi araştıralım demeden kendimizi alamıyoruz.

Acaba gerçekten önemli bir özellik mi yoksa biz yaptık buda yeni özellik mi bakalım?

Alternatif metin amacı sizin eklediğiniz resim hakkında arama motorlarına bilgi vermeyi amaçlıyor. Bir başka değişle alt metinin daha kapsamlısı kök resim belirtme diyebiliriz. WordPress resim eklerken hemen alta da bu belirtiliyor “Görsel tamamen dekoratif ise, boş bırakın.” dekoratif süs amaçlı siteye eklenen resim ise buna alternatif metin belirleme gereği olmadığını anlıyorsunuz.

WordPress alternatif metin alanı kısaca sitede bulunan resmin sayfa ile alakalı olan bir resim olduğunu, süsleme için yapılmadığını alternatif metin sayesinde arama motorları karar verebiliyor.

Siz nasıl karar vereceksiniz? Sorusun cevabı ise eklediğiniz resim yazılan metin ile doğrudan alakalı ise alternatif metin alanına resim açıklamasını girmeli, dekoratif göze hoş görülmesi adına bir resimse girmenize gerek yoktur. En çok alternatif metin kullanacağınız alanlar ise yazıda büyük banner resimleri veya tekli resimler diyebiliriz.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.