WP-Optimize WordPress Eklentisine Cache Özelliği Geldi (Basit Ayarı)

WP-Optimize eklentisi bilmeyenler için ilk başlarda WordPress optimize eklentiydi. Eklenti WordPress için popüler optimize etme eklentilerinden birisidir. Database veritabanı onarma, yazılar, yorumlar için revizyon yani geçmiş yazı özelliğini temizleme özelliğini barındırıyordu.

Üç ay öncesine kadar resim optimize eklendi, bu şekilde sitede bulunan resimleri bir tek tuşla optimize ederek yenisini değiştirebiliyordunuz. Resim üzerinde başlık itibari ve resim ismini değiştirdiğinden arama motorlarında kırık resim gördüğünden durmayacağız.

Asıl önemli özellikli olan Cache yaklaşık 2 hafta önce (Temmuz 2019 başları) geldi. Bekledik test ettik ve burada yazıyoruz.

Bilindiği üzere WordPress için yüzlerce Cache eklentisi var. Gerek bunların kullanışlı olmaması, kullanışlarının ücretli olması ve hatadan dolayı sitenin kapanması Cache eklentisini kurmaktansa kurmamak daha faydalı hale getiriyordu.

WP-Optimize Cache özelliği test ettiğimizde eklentinin mobil için de optimize (mobil cache) etmesi, kullanım kolaylığı, site kaynaklarını az kullanarak seszice, yormadan hızlı çalışması bizden tam puan aldı diyebiliriz. Özellikle amatör WordPress kullanıcıları ayamaları yanlış yaptığından bir sürü sorunla karşılaşabiliyordu. Basitçe eklentinin Cache özelliğini nasıl aktif eder ve çalıştırmaya başlarsınız bakalım.

Eklentiyi bilmeyenler için WordPress admin panelinden eklentiler ve WP-Optimize (WP-Optimize – Clean, Compress, Cache.) eklentisini bularak yükleyiniz, etkinleştiriniz.

WP-Optimize WordPress Eklentisine Cache Eklentisi Yükleme

Alt taraftan WP-Optimize ve Cache menüsüne giderek Cache ayarlama alanından “Enable” botuna basarak çalıştırınız. Bu şekilde siteyi önbelleğe almaya başlayacaktır. Bu kadar basit bir şekilde hiç uğraşmadan Cache özelliğini sitede uygulayabilirsiniz.

WP-Optimize WordPress Eklentisi Cache Basit Ayarı

Bu ayarlamalarda gerek olması bazı özellikler var “Generate separate files for mobile devices” mobil için ayrı bir dosya oluştursun mu yani mobil girişler için ayrı bir cache sayfası oluştursun mu gerekli de değil size kalmış.

Serve cached pages to logged in users” giriş yapan kullanıcılara yani siteye giriş yapan kullanıcılara önbellekli sayfayı göster bu da sitenizde üyelik sistemi oluşturduysanız kullanabilir yine size kalmış. “Purge Cache” bu butona dokunduğunuzda da tüm önbelleğe alınmış sayfaları silmektedir.

WP-Optimize WordPress Eklentisi Önbelleğe Aldığı Sayfa Sayısı ve Boyutu

Purge Cache altında “Current cache size” ile sunucuda kaç MB. cache dosyalarının yer tuttuğun ve “Number of files” kaç sayfayı önbellek yaptığını yazmaktadır. Özellikle büyük siteler, yazıcı fazla olan siteler sunucuda ne kadar cache alanı için kullandığını kontrol ederek sunucu kapasitesini ona göre ayarlamaları gerekir.

Sunucu kapasitesi dolarsa sunucuda yer kalmadığından diğer sayfaları önbelleğe alamayacaktır. Bu eklentide şuan için karşılaşmadık ama tam emin değiliz diğer cache eklentilerinde de sunucuda yer kalmazsa site açılmıyor ve hata alınıyordu. Siz yinede sunucu kapasitenizi kontrol ederek kontrol altına alın.

Sunucu kapasitesi dolar bazı sayfaları önbelleğe almazsa eklentinin bir anlamı da kalmaz. 200 – 300 MB. sunucuda fazladan ek bir yer alsanız size ufak bir masrafı olur. Host firmalarından 200 – 300 MB. ek kapasite 5 – 10 TL. arası maliyeti fazla tutmaz. Daha detaylı bilgi için sitede “Sunucu Hatalarının Birçoğu Alan Kapasite Doluluğundan Kaynaklanır!” sayfasına bakabilirsiniz.

WordPress Cache Önbellek Süresi Ne Olmalı?

Hemen alt tarafta “Cache lifespan” önbellek ömrü yani süresi bunu 24 saat olarak bırakabilirsiniz. Önerilen önbellek süresi 24 saatdir. 24 saatte bıraktığınızda sayfayı önbelleğe aldıktan sonra 24 saat dolduğundan değişiklik olup olmadığını kontrol edecektir.

Eklentide yeni yazı yazdığınızda direk sunucu da önbelleğe alıyor, değiştirmiş olduğunuz yazı da ise eski önbelliği silerek yeni haline önbelleğe alıyor. Basit ayarı yaptıktan sonra siz sadece siteniz ile ilgilenmek kalıyor.

Kategori: Eğitici Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.