ZyXEL Modem 403 Forbidden Hatası ve Çözümü

Modeminizin ara yüzüne giriş yaptığınızda veya modem ile bağlantı kurmak istediğinizde karşınıza “403 Forbidden A user exist. micro_httpd” hatası ile karşılaşıyorsanız nedenini ve çözüm yolunu buradan bahsedeceğiz.

Bu hatayı almanızı iki neden vardır. En çok gözlenen hata ZyXEL modeminizin ara yüz girişinin şifresini değiştirmeniz ve modemi yeniden başlatmamanızdan kaynaklanmaktadır. Yani şöyle ağırlıklı olarak TTNET modem kullanıcılarının kullanıcı adı: admin şifre: ttnet iken bu şifreyi değiştirme işlemi yaptıysanız ve modemi kapatıp açmadığınızdan dolayı sistem yenilenmeyerek size bu hatayı verecektir.

Şimdi ikinci nedenine geçelim. Diğer nedeni ise ZyXEL modem güncellemesi sırasında güncellenmenin ya eksik ya da yanlış yüklenmesi sonucu gözükebilen bir hatadır. Nadiren de güncellemeden dolayı modemin ara yüzüne giriş yapamaz ve internet tarayıcı ara yüzü bağlanamayarak 403 Forbidden hatası verir.

ZyXEL Modem 403 Forbidden Hatası

Her iki hatanın çözümü ise çok basit bir işlemdir. İnternet tarayıcınızda bu tarayıcı hangisi olursa olsun aynı 403 Forbidden A user exist. micro_httpd hatası aldığınız da modemi kaparak 5 saniye kadar bekleyiniz ve tekrar modeminizi açınız. Modem sinyal aldıktan sonra modem ara yüzü yenileneceğinden artık kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz veya modem ara yüzüne giriş anında bu hata ile tekrar karşılaşmayacaksınız.

Modemi kapatmadan bahsediyoruz. Bu hata için sadece modemi kapatmanız yeterlidir. Modemi fabrika ayarlarına alma ile karıştırmayınız. Modemi fabrika ayarlarına almanızı gerek yok! Fabrika ayarlarına alsanız da düzelir fakat kullanıcı adı ve şifre değişikliği yapan kişiler için yine eski şifre fabrika ayarlarına döndüğünden gelecektir.

Kategori: İnternet Etiket:

Yorum Yaz

Alt taraftan görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, editörler sorunuzu cevaplayacaklardır!

4 Yorum Yapılmış “ZyXEL Modem 403 Forbidden Hatası ve Çözümü”

    1. Selam Yasin Bey, sitede gözüken resimde ki gibi “a user exist” hatası almışınız sayfada ki işlemleri yapınız, hata düzelecektir. Düzeltmezseniz tekrar buradan detayları ile dönüş yapabilirsiniz.

    1. Merhaba Şemsi Bey, yan tarafta bazı modemlerde arkada USB girişinin yanında reset küçük deliği var oraya 3 veya 4 saniye kadar basılı tutarak çekiniz dülecektir. Bu işleme modem resetleme denilmektedir.

      Modemi resetlediğinizde fabrika yani ile ayarlara alacaktır. Fabrika ayarına aldıktan sonra 5 en geç 10 dakika içerisinde yeniden internet bağlantısı otomatik bağlanacaktır. Bağlanmaz ise servis sağlayıcınız ile görüşerek manüel olarak kullanıcı adı ve şifresini girebilirsiniz.