ZyXEL Modem 403 Forbidden Hatası ve Çözümü

Modeminizin ara yüzüne giriş yaptığınızda veya modem ile bağlantı kurmak istediğinizde karşınıza “403 Forbidden A user exist. micro_httpd” hatası ile karşılaşıyorsanız nedenini ve çözüm yolundanbahsedeceğiz.

Bu hatayı almanızı iki neden vardır. En çok gözlenen hata ZyXEL modeminizin ara yüz girişinin şifresini değiştirmeniz ve modemi yeniden başlatmamanızdan kaynaklanmaktadır. Yani şöyle ağırlıklı olarak TTNET modem kullanıcılarının kullanıcı adı: admin şifre: ttnet iken bu şifreyi değiştirme işlemi yaptıysanız ve modemi kapatıp açmadığınızdan dolayı sistem yenilenmeyerek size bu hatayı verecektir.

Şimdi ikinci nedenine geçelim. Diğer nedeni ise ZyXEL modem güncellemesi sırasında güncellenmenin ya eksik ya da yanlış yüklenmesi sonucu gözükebilen bir hatadır. Nadiren de güncellemeden dolayı modemin ara yüzüne giriş yapamaz ve internet tarayıcı ara yüzü bağlanamayarak 403 Forbidden hatası verir.

ZyXEL Modem 403 Forbidden Hatası

Her iki hatanın çözümü ise çok basit bir işlemdir. İnternet tarayıcınızda bu tarayıcı hangisi olursa olsun aynı 403 Forbidden A user exist. micro_httpd hatası aldığınız da modemi kaparak 5 saniye kadar bekleyiniz ve tekrar modeminizi açınız. Modem sinyal aldıktan sonra modem ara yüzü yenileneceğinden artık kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz veya modem ara yüzüne giriş anında bu hata ile tekrar karşılaşmayacaksınız.

Modemi kapatmadan bahsediyoruz. Bu hata için sadece modemi kapatmanız yeterlidir. Modemi fabrika ayarlarına alma ile karıştırmayınız. Modemi fabrika ayarlarına almanıza gerek yok! Fabrika ayarlarına alsanız da düzelir fakat kullanıcı adı ve şifre değişikliği yapan kişiler için yine eski şifre fabrika ayarlarına döndüğünden gelecektir.

Kategori: İnternet Etiket: ,

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

15 Yorum

 1. Selim Taşkın 19 Ocak 2022

  Modem arayüzü 403 forbidden hatası alıyorum.

  1. Moderatör 19 Ocak 2022

   Selam Selim Bey 403 forbidden hatası genelde şifre değiştirme sırasında vermektedir. Sayfada nasıl düzelteceğiniz yazılmıştır. İşlemleri sayfadan okuyabilirsiniz.

 2. Ulvi Ak 29 Eylül 2021

  403 hatası ile karşılaşanlar modemin yanında ya da arkasında reset deliği var. Oraya kibrit çöpü ince metal bir şeyde olabilir modem açıkken 3 kere kısa, kısa basıp çekiniz reset atacak hata düzelecektir.

 3. Ata Yenidoğan 2 Ağustos 2020

  Modeme ulaşamıyorsak ne yapmamız gerek?

  1. Moderatör 2 Ağustos 2020

   Selamlar Ata Bey, internet tarayıcısına 192.168.1.1 yazarak ulaşabilirsiniz. Login penceresi gelecektir.

   Daha detaylı yazıyı önceki moderatör arkadaşlar ZyXEL Modem İçerisine Giriş ve Wireless Ayarları sayfasında anlatmış sayfaya gidebilirsiniz.

 4. Koray Kurucu 25 Mart 2020

  Ben denedim ama olmadı nasıl yapacağım. Modemi fabrika ayarlarını da aldım olmadı.

  1. Moderatör 25 Mart 2020

   Selam Koray Bey, modemi fabrika ayarına aldıktan sonra tahmini 3 – 5 dakika içinde düzelecektir. Tarayıcınızın geçmişini silin ve tekrar deneyin. Bu işlemler sorunu çözecektir.

 5. Ali Dede 28 Kasım 2019

  Modemi fabrika ayarlarına aldıktan sonra ne yapacağız?

  1. Moderatör 29 Kasım 2019

   Selam Ali Bey, fabrika ayarlarına döndüğünüzde, modem sıfırlanır ve ilk kullandığınız / aldığınız hale gelir. İnternet servis sağlayıcınız ve modeminiz otomatik kurulum özelliğinde ise tahminen 5 dakika içerisinde otomatik kullanıcı adı ve şifreyi modem servis sağlayıcıdan alarak içerisine kayıt eder.

   Eğer otomatik olarak kullanıcı adı ve şifre gelmez, internet gelmezse servis sağlayıcınızı biliyorsanız modem ara yüzüne girerek internet kullanıcı adı ve şifrenizi girmeli, bilmiyorsanız servis sağlayıcından yardım istemelisiniz. Servis sağlayıcınız internet için kullanıcı adı, şifre ve modemi nasıl kuracağınız hakkında size bilgi verecektir.

 6. Yavuz Uluöz 21 Kasım 2019

  Reset attım kapattım. Aynı sorunla karşılaştım.

  1. Moderatör 22 Kasım 2019

   Furkan Bey merhaba, modemi fabrika ayarlarına alın TTNET kullanıcısı iseniz biraz bekleyin kullanıcı adı ve şifreyi otomatik olarak algılayacaktır. Fabrika ayarlarına aldığınızda mutlaka düzelir. Kullanıcı adı ve internet şifresini otomatik olarak almaz ise manüel olarak elle girer düzeltirsiniz. Yine sorun yaşarsanız bildiriniz.

 7. Yasin Aldinç 25 Ağustos 2019

  Selam modemde şu hatayı alıyorum. A user exist nasıl düzeltebilirim?

  1. Moderatör 25 Ağustos 2019

   Selam Yasin Bey, sitede gözüken resimde ki gibi “a user exist” hatası almışınız sayfada ki işlemleri yapınız, hata düzelecektir. Düzeltmezseniz tekrar buradan detayları ile dönüş yapabilirsiniz.

 8. Şemsi Eroğlu 13 Haziran 2019

  Hala aynı hatayı alıyorum.

  1. Moderatör 14 Haziran 2019

   Merhaba Şemsi Bey, yan tarafta bazı modemlerde arkada USB girişinin yanında reset küçük deliği var oraya 3 veya 4 saniye kadar basılı tutarak çekiniz dülecektir. Bu işleme modem resetleme denilmektedir.

   Modemi resetlediğinizde fabrika yani ile ayarlara alacaktır. Fabrika ayarına aldıktan sonra 5 en geç 10 dakika içerisinde yeniden internet bağlantısı otomatik bağlanacaktır. Bağlanmaz ise servis sağlayıcınız ile görüşerek manüel olarak kullanıcı adı ve şifresini girebilirsiniz.