Error Loading Media: File Could Not Be Played Hatası

Bu hata bir çok sebepten kaynaklanabilmektedir. Şimdi sırası ile en çok kaynaklanan nedenden sona doğru çözüm yollarına bakalım.

IPv6 (Internet Protocol Version 6) Kapatarak Çözme

İnternet sitelerinden direk bu hata ile karşılaştıysanız IPv6 protokolü kapatarak denemeye çalışınız. Bunun için bilgisayarınızda başlat menüsünü başlat menüsünden Denetim Masası ve Ağ ve Paylaşım Merkezine tıklayınız.

Karşınıza çıkan pencereden “Yerel Ağ Bağlantısı” sekmesine tıklayınız. Yerel ağ bağlantı ayarlarına bilgisayarınızın altında bulunan internet simgesine ve “Ağ ve Paylaşım Merkezi” sekmesine tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Error Loading Media File Could Not Be Played Hatası IPv6

Burada “Internet Protokolü sürüm 6 (TCP/IPv6)” sekmesini pasifleştiriniz ve bilgisayarınızı başlatarak hata aldığınız internet sayfasını tekrar açmaya deneyiniz. Bu şekilde sorununuz çözülmezse hemen alt tarafta ki çözüm yolunu deneyiniz.

Eksik Yazılımları Yükleyerek Çözme

Bilgisayarınızda video oynatmaya çalışırken “error loading media: file could not be played” hatası alıyorsanız bunu bilgisayarınızda nasıl çözeceğinizi size anlatmak istiyorum.

İlk olarak bu hatanın Türkçe karşılığı “Ortam Yükleme Sırası Hata Oluştu, Dosya Oynatılamadı” yani oynatmak istediğiniz video çalıştırılamadığı için bilgisayarınızda video yüklemeyecek ve siz nu hatayı alırsınız.

Çözüm için ise yapmanız gerekenler bilgisayarınızda Başlat menüsüne tıklayarak Çalıştır alanına “devmgmt.msc” yazarak Aygıt yöneticisini açınız. Aygıt Yöneticisi alanında Ekran/Görüntü Bağdaşlaştırıcı bularak ekran kartınızın üzerine sağa tıklayarak kaldır butonuna tıklayınız ve bilgisayarınızdan kaldırınız ve bilgisayarınızı kapatıp tekrar açınız.

Ekran kartınızı kaldırdığınız için açılışta donanımızı tekrar yüklemenizi isteyecektir otomatik olarak sürücü yükleme izin verin ve ekran kartınız için Windows 10 sürücünüzü otomatik olarak yüklenmesini bekleyiniz. Sürücünüz yüklendikten sonra tekrar Edge internet tarayıcınıza giderek hata aldığınız internet sitesinde tekrar aynı hatayı alıp almadığınızı kontrol ediniz.

Eğer halen sorun devam ediyorsa bilgisayarınızda Edge tarayıcı için video codec dosyaları eksik olabilir. Windows 10 güncel video ve ses codec paketini bilgisayarınıza indirmelisiniz. Birçok güncel video ve ses codec paketi bulabilirsiniz.

Benim tavsiyem ise güncel codec için ADVANCED Codecs for Windows paketini indirerek bilgisayarınızda kurunuz. İndirdiğiniz codec dosyası ses ve video codec dosyalarını içermekte olup Windows 10 ile uyumludur. Bu codec paketini yüklediğinizde internet tarayıcınızda birçok video ve ses dosyalarını rahatlıkla oynatabilirsiniz.

Kategori: İnternet Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

5 Yorum

 1. Hasan Dumlu 10 Temmuz 2021

  Başlat menüsü denetim masası ağ ve paylaşım merkezi telefonun neresinde?

  1. Moderatör 10 Temmuz 2021

   Selam Hasan Bey, denetim masasını açtın.

   Orada sağ tarafta küçük simgeleri etkinleştirin en başta çıkacaktır.

 2. Ulvi Demir 2 Nisan 2018

  Web sitesinde çalışmayan videolardan kaynaklanıyor boşuna uğraşmayın!

 3. Egemen Gürleyen 1 Nisan 2018

  Arkadaşlar bu hata VPN’den kaynaklanabilmekte, TCP ayarlarından kaynaklanabilmekte ve en çok kaynaklanan nedeni ise internet sitesinde bulunan video formatını tarayıcınız desteklememesinden kaynaklanabilmektedir Google Chrome tavsiye ederim. Eğer yine aynı hatayı alırsanız siteden kaynaklıdır.

  Bir arkadaş sayfayı yenileyin yazmış doğrudur. Yoğunluktan dolayı bazen video açılmaz ve size bu hatayı verebilir tekrar yenileyerek açmayı deneyebilirsiniz. Velhasıl bu hata video açılmamasından kaynaklanan bir hatadır. Açılmıyorsa siteden kaynaklı olduğunu unutmayın bir çok ayar ile oynamanıza gerek yok çünkü siteden kaynaklanan soruna siz bir şey yapamazsınız sadece site sahibi uyarabilirsiniz.

 4. Halit Bingazi 14 Aralık 2017

  İnternet sitesinde video açma sırasında eğer bu hatayı aldıysanız sayfayı tekrar yenileyin bazı videolarda düzeliyor.