[Europe/Istanbul] PHP Deprecated: $HTTP_RAW_POST_DATA Hatası ve Çözümü

Host dosyasınız public_html klasörü içerisinde bulunan error.log dosyasının içerisinde “[Europe/Istanbul] PHP Deprecated: $HTTP_RAW_POST_DATA Hatası ve Çözümü” hatası alıyorsanız bu hatanın neden kaynaklandığını ve nasıl düzeltileceği hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Hatayı başlığa sığmayacağı için kısaltma yaptık hatanın uzun hali sizde muhtemelen buna benzer çıkmaktadır. “[Europe/Istanbul] PHP Deprecated: Automatically populating $HTTP_RAW_POST_DATA is deprecated and will be removed in a future version. To avoid this warning set ‘always_populate_raw_post_data’ to ‘-1’ in php.ini and use the php://input stream instead. in Unknown on line 0”

Bu hatanın nedeni saat dilimizin yanlış olduğundan meydana gelmektedir. Yeni Bakanlar kururu kararı ile artık Türkiye’de ileri ve geri saat dilimi kullanılmamaktadır. Önceden UTC+2 saat diliminde olan ülkemiz yeni saat dilimi ile GMT+3 / UTC+3 saat dilimine geçmiştir.

Bu hatayı aldığınızda kullanmış olduğunuz saat dilimi UTC+2 olabilir ve WordPress kullanıcı iseniz saat diliminiz “İstanbul” olarak ayarlı olabilir.

[Europe/Istanbul] PHP Deprecated: $HTTP_RAW_POST_DATA Hatası ve Çözümü
Bu hatayı çözmeniz için eğer saat dilimizin UTC+2 yeni saat dilimi olan UTC+3 seçerek kayıt ediniz. WordPress kullanıcıları ise İstanbul olan saat dilimini UTC alanında UTC+3 olarak değiştirmeleri gerekmektedir.

Özetle eğer zaman dilimizin GMT+3 / UTC+3 değilse bu saat dilimini GMT+3 / UTC+3 alarak düzettiğinizde saat ve tarih ile alakalı host sunucunuzda hata almayacaksınız. Bu hata host sunucunun içerisinde error.log dosyasının içerisine sürekli olarak işlendiğinden error.log dosyası çok fazla yer kaplıyor. Bu saat dilimini uyguladığınızda error.log dosyasını silmenizi öneririz.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

1 Yorum

  1. Suzi Aykanat 1 Ocak 2019

    Php 5 altında bu hatayı veriyor. En son sürüm olan Php 7’ye host firmasına geçirmenizi isterseniz artık bu hatayı almıyorsunuz. Nedenini bilmiyorum daha doğrusu hostçuya sormadım.