Error establishing a database connection Hatası ve Çözüm Yolları

Herhangi bir siteye bağlanmaya çalışırken karşınıza “Error establishing a database connection” hatası çıkıyor ise bu hatanın genel nedeni ve yapılabilecek işlemler neler bakalım.

“Error establishing a database connection” hatasının genel nedeni sitenin veritabanına bağlanamamasından kaynaklan kanmaktadır. Veritabanları sitelerde kayıt edilen işlemleri kendi içerisinde tutan gerektiğinde kullanmak üzere site tarafından işlemlerin çekildiği sistemdir.

Error establishing a database connection Hatası ve Çözüm Yolları

Bu hata genellikle WordPress ile alınmaktadır. Ağırlık WordPress ile görülmektedir, resimde WordPress için hata görüntüsüdür. Veritabanına bağlanamadığında İngilizce Error establishing a database connection Türkçe karşılığında Veritabanına bağlanırken hata ile karşılaştı anlamındadır.

Eğer siz siteye bağlanırken bu hata ile karşılaştıysanız yapacağınız bir işlem ne yazık ki yoktur. Site sahibine bildirebilir veya düzelmesini beklemeniz gerekecektir. Sitenizde bu hatayı alıyorsanız hatayı çözmek için şu yolları denemelisiniz.

    • Veritabanı bozulmuş onarması gerekiyor olabilir bu ilk yapacağınız işlem olmalıdır. Veritabanını onarmayı deneyiniz. Bunun Cpanel kullanıcısı iseniz Cpanele giriş yaparak Plesk kullanıcısı iseniz Plesk paneline giriş yaparak veritabanını onarınız ve siteye tekrar giriş yapmayı deneyiniz.
Veritabanı Onarma
    • Bu ilk çözüm yolu genelde işe yarar. Halen hata devam ediyorsa alt taraftaki işlemleri yapınız.
    • WordPress ile veritabanına bağlanırken host içerisinde bulunan public_html içerisinde wp-config.php dosyasını kullanır wp-config.php veritabanı kullanıcı adı ve şifreyi değiştirmediğinize emin olunuz veya daha kolay bir yöntem ile en son aldığınız siteye yedeğinde wp-config.php dosyasını sunucuya yükleyerek siteye tekrar giriş yapmayı deneyiniz.
WordPress Wp-config.php FTP Görünümü
  • Bu iki yöntem ile hata büyük bir ihtimalle çözülecektir. Wp-config.php dosyası ile işlem yapmadınız, veritabanı onarıldığı halde yine devam ediyorsa host hizmeti aldığınız yer ile iletişime geçiniz. Sitenizin bağlı olduğu host bilgisayarında sistemse bir veya birden fazla hata oluşmuş olabilir.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.