Genel Directx Hatası, Nedenleri ve Çözüm Yolları

Bilgisayarınızda herhangi bir sebepten dolayı Directx için hata alırsanız bu hatanın nedenleri ve çözüm yollarından neler olduğunu sayfada sizlere anlatmaya çalışacağız.

Kısaca Directx özellikle ekran kartı video ve ses kartı ses için geliştirilen ekran ve ses kalitesini yüksek tutmaya yardımcı program parçacıklarıdır. Herhangi bir çalıştırma dosyası yoktur. Kurulduğundan ekran kartı ve ses kalitesini yükseltmeye yarayan gerekli olan sistem dosyalarını bilgisayarınıza yükleyerek size kaliteli bir görüntü ve ses sunmayı amaçlamaktadır.

Directx bu şekilde ne işe yaradığını ve ne olduğunu kısaca değindik. Bilgisayarınızda Directx versiyonlarından hangi versiyonu olursa olsun hata aldığınızda yapılacak basit iki işlem vardır. Bunlar ne görelim.

Genel Directx Hatası, Nedenleri ve Çözüm Yolları

Directx yüklü olmadığına, Directx kurmanıza ya da Directx ihtiyacı olduğuna dair yazılımlardan hata alabilirsiniz. Bunun için yapılması gereken hata aldığınız Directx versiyonu hangisi, sizden istemilen Directx versiyonu hangisi ise onu indirerek kurmalısınız.

Directx 9 hatası için Directx 9, Directx 10 hatası için Directx 10 veya Directx 1 hatası için Directx 1 kurmalısınız. İstenilen hangisi ise o versiyonu kurmalısınız. Bu en önemli çözüm yoludur.

Fakat, kurmak istediğiniz Directx versiyonunu işletim sisteminiz, ekran kartınız veya ses kartınız karşılayabilir. Özellikle işletim sistemi Directx geliştirirken genelden en fazla kullanılan işletim sistemi üzerine geliştirilir.

Windows 7 şu an için en fazla işletim sistemi olduğunu düşünürsek Directx 9 kurduğunuzu varsayarsak Directx 9 Windows 7 karşılarken Windows Visa için karşılamıyor olabilir. Bu durumda karşılayan işletim sistemini bilgisayarınıza yüklemeniz gereklidir.

Bu ekran kartı kısmen de olsa ses kartı için de geçerlidir. Eğer ekran kartınız Directx 10 karşılamıyorsa değiştirmekten başka bir çareniz yoktur, ses kartı içinde aynı durum söz konusudur.

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.