Klavyede Büyük İ ve I Harfi ve Küçük i ve ı Harfi Nasıl Yapılır?

Büyük ve küçük i, büyük ve küçük ı için 3 farklı çözüm yolu var bunlara sırası ile bakalım. Klavyede küçük i harfi için sadece i harfine küçük ı harfi içinde sadece ı harfine basmanız yeterlidir. Shift ile beraber i harfine basarsanız büyük İ yine Shift ile küçük ı harfine basarsanız büyük I çıkacaktır.

Alternatif yol ise küçük i ve Buyuk I harfi için Alt tuşuna basarak elinizi çekmeden Num Lock rakamlarından 73 ile Buyuk I, Alt tuşuna basarak elinizi çekmeden 105 rakamları ile de küçük i harfini çıkarabilirsiniz.

Klavyede Büyük İ ve I Harfi ve Küçük i ve ı Harfi Nasıl Yapılır?

Alt tuşu için sadece Alt yazılı olan Alt Gr yazılı olanı değil rakamlar için de klavye sağ tarafında 3’erli olan rakamları kullanınız.

Alt + 73 Büyük I
Alt + 105 küçük i

Farklı bir yok ise istenilen harfi sayfada kopyalayarak yapabilirsiniz. Büyük I, Küçük ı, Büyük İ, küçük i hangi harfi kullanacaksanız sayfadan seçiniz. Seçili halde fare sağ menü tuşuna dokunuz. Çıkan menüden kopyala menüsünü kullanarak harfi kopyalayınız. Kullanmak istediğiniz metin alanında fare sağ tuşuna tekrar dokunarak çıkan menüden yapıştır menüsünü kullandığınızda harfi çıkarabilirsiniz.

Burada i ve ı harflerini aynı anda aldık. Bunun nedeni Türkçe küçük ı harfi varken İngilizcede küçük ı harfi olmamasından yine büyük İ yerine İngilizcede büyük I harfi kullanıldığından dolayıdır. Yapılması gereken işlemler ise tüm harfler için klavye, klavye olmadan herhangi bir harfin çalışmaması durumda sayfada anlatıldığı şekilde yapabilirsiniz.

Kategori: Nasıl Yapılır? Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

2 Yorum

  1. Ergün Gümüşçay 29 Haziran 2023

    I var i yok nasıl i yazacağım?

    1. Moderatör 2 Temmuz 2023

      Selam Ergün Bey sayfada hangi harfi kullanmak istiyorsanız onu kopyalayın.