Klavyede Orta Tire İşareti ( – ) Nasıl Yapılır?

Klavyede orta tire – işaretinin nasıl yapacağınızı 3 yöntem ile sayfada bulabilirsiniz. Orta tire klavyede direk yapılabilindiği gibi klavyede orta tire çalışmaması durumda alternatif iki yöntem ile orta tire işaretini yapabilirsiniz.

Klavyenizde orta tire için en basit yok klavye üzerinden silme tuşunun hemen üstünde soru işaretinin sağ tarafında tire işaretine dokunarak direk prta tire yapabilirsiniz. Bu en basit orta tire yapma işlemidir.

Klavyede Orta Tire İşareti ( – ) Nasıl Yapılır?

Eğer orta tire çalışmıyorsa Ascii kodu ile orta tire yapabilmeniz mümkündür. Ascii ile yapmak için klavyenizde sadece Alt tuşuna dokunarak elinizi alt tuşundan çekmeden Num Lock rakamlarında 45 raklamlarına dokunuz ve elinizi alt tuşundan çekiniz. Bu şekilde – orta tire işareti var olacaktır.

Orta Tire (-) Ascii: Alt + 45

Ascii kodunu kullanırken klavyenizde iki adet Alt tuşu bulunmaktadır. Sadece Alt yazan klavye tuşunu kullanmalı rakamlar için de Num Lock yazılı 3 erli rakamlar alanını kullanmalısınız. Klavye üzerinde sıralı rakamlardan ve Alt Gr tuşundan orta tire işareti çıkaramazsınız. Sadece Alt ve Num Lock rakamlarını kullanınız.

Alternatif olarak orta tire işaretini kopyala ve yapıştır olarak yapabilmeniz de mümkündür. Yine klavyenizde orta tire işareti çıkmıyorsa buradan – ya da sayfadan herhangi bir yerden orta tire (-) işaretini fare ile seçerek farenizde sağ menü çıkan menüden kopyala menüsüne dokunarak orta tire işaretini kopyalayınız.

Kullanmak istediğiniz metin alanına giredek metin alanında sağ menü ve yapıştır menüsü ile orta tire çıkarabilir ve kullanabilirsiniz.

Kategori: Nasıl Yapılır? Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.