Çalışmayı Durdurdu Hatası ve Çözümü (Geniş Anlatım)

Çalışmayı durdurdu hatası alıyorsanız hatanın başlangıçta mı yaptığı, çalışırken mi yaptığı veya sıklıkla mı yaptığı hatayı bulmanız için önemlidir. Birçok kaynakta sırası ile yazılır kullanıcı yapar, yapar ama gereksiz işlemleri yaparak ya çözemez ya da tesedüf eseri çözer.

Çalışmayı durdurdu hatası nedir ilk olarak bunu anlamak gerekir. Bir yazılım çalışmayı durdurmasın tek nedeni işlevini sürdürememesidir. Yazılım artık ben çalışamıyorum der size bu hatada. Şimdi burada detayları ile anlatacağız. Siz hangi tür çalışmayı durdurdu hatasını aldıysanız o işlemi yapmalısınız.

Ram Bellek Sorunlu Olabilir

Çalışmayı Durdurdu RAM Bellek Sorunu

İnternette hiçbir kaynakta RAM bellek sorunu bahsedilmez kullanıcılar diğer kaynaklara güvenerek RAM bellek yazılmadığından bilemezler ve her çözüm denerler, deneler olmaz özellikle RAM bellek hatası çalışmayı durdurdu hatasında aslında baş tol oynayan sorunlardan birisidir. RAM belleklerden bir veya birkaçı düzgün çalışmadığı için yazılım kesintiye uğrar ve RAM bellek görevi olan işlev hızını devam ettiremeyeceğinden bu hatayı verebilir. İşlemci aklınıza gelebilir, işlemci 1000 / 1 ihtimaldir. Nedeni ise işlemci düzgün çalışmadığında çalışmayı durdurdu hatası vermez, direk bilgisayarı kitler. İşlemci üzerinden durmanıza gerek yoktur. RAM bellek sorunu çalışmayı durdurdu hatası başlangıçta yapmaz, yazılım çalıştığında aniden yapar?

RAM bellek sorunlumu bunu nasıl anlarsınız? RAM bellek sorunları için daha önceden sitede “Ram Bellek Sorunlarını için Windows Bellek Tanılama Aracı” adlı yazımızda bahsetmiştik oradan detayları öğrebilirsiniz. Çözümü ise bozuk olan RAM belleği atmak, yenisi alarak takmak olacaktır. İlk bir test yapın sonra karar verin. Hemen RAM bellek bozulmuş diye panik yapmanıza gerek yoktur.

İşletim Sistemi Uyumsuz Olması

Çalışmayı Durdurdu İşletim Sistemi Uyumsuz Olması

İşletim sisteminiz yeni bir yazılıma uyumlu olmayabilir, bu genellikle yazılım çalışması sırasında değil yazılım çalıştırma başında karşınıza çıkar. Özellikle hiç açamıyor ve çalışmayı durdurdu hatası ile giderek karşılaşıyorsanız büyük ihtimalle yazımının işletim sistemi ile uyumlu olmamasından kaynaklanmaktadır.

İşletim sistemi uyumlu hale nasıl getiririz bunun için yapmanız gereken çalıştırmak istediğiniz exe dosyası üzerinde fare ve sağ tuş çıkan menüden “Uyumsuzluk sorunu giderme” sekmesinden düzeltme yapabilirsiniz. İşletim sistemi uyumsuzluğu ise çalışma sırasında yapmaz, başlangıçta yapar. Eğer başlangıçta direk yapıyorsa bu soruna özellikle eğilmelisiniz. Direk yazısına dikkat çekmekte fayda var. Çalışmayı durdurdu yazılım çalışmaya başlamaya hazırlandığında yaklaşık 30 saniye kadar bekleyerek karşınıza çıkıyorsa sürücü güncelleme ile alakalı olma ihtimali yüksektir. Direk, aniden çalışmayı durdurdu derse işletim sistemi uyumsuzluğu ağır basmaktadır.

Aygıtların Sürücüleri Güncel Olmayabilir

Çalışmayı Durdurdu Aygıtların Sürücüleri Güncel Olmayabilir

Hemen yukarda değindik bazı kullanıcılar okumayı sevmediklerinden yukarıyı geçirmiş olabilirler. Eğer çalışmayı durdurdu hatası aniden değil de belli bir alalıktan sonra verirse bilin ki aygıtlardan birisini sürücü dosyaları yazılımla çakışıyor veya işlevini yapamıyordur. Özellikle oyunlarda ekran kartı sürücüsü önemli mevcut aygıtlarınızı sürücülerini güncelleyin. Sürücü güncelleme içinde sürücü güncelleme programını kullanabilirsiniz. Mesela SlimDrivers gayet başarılı sadece tara ve indir ile sürücülerin tümünü güncelleyebiliyorsunuz.

Sürücü konusuna şu hususa da dikkat etmek gerekiyor. Ne kadar işletim sistemine göre sürücü uyumu önemli olsa da bazı kullanıcılar Windows 98 de yedek aldıkları Windows 10’da da hasper kader çalıştığı için aynı sürücüyü yıllarca kullanıyor. İşte bu yanlış aygıtlarınızın sürücüsü sürekli güncelleyiniz. Yorulmazsanız boş verin SlimDrivers programını siz teker, teker aratarak güncelleyin hem daha hızlı hem de sorunsuz olacaktır emin olun sürücü güncelliği önemlidir.

DEP’i Veri Yürütme Engelleme

Bu hata hakkında önceden detaylı bilgi vermiştik. Siteyi takip etmeyenler, yazıyı okumayanlar sitede DEP’i Bu Program için Kapatamazsınız. Hatası ve Çözümü sayfasına giderek öğrenebilirler. Aniden veya belirli aralıktan sonra yapabilmektedir.

Diğer Nedenleri

Genel Çalışmayı Durdurdu Hatası
 • Yazılımın orijinal olmaması, orijinal olmayan yazılımlardan yeri zamanı yoktur her yerde verebilir, orijinal kullanmadığınız müddetçe de alırsınız, çözümü yoktur.
 • Windows işletim sisteminin güncel olmaması nadiren de olsa gözüken bir durumdur, Windows işletim sistemini özellikle gelen güncellemeleri alınız. İşletim sistemi için de hatanın zamanı yeri yoktur aniden de verebilir, çalışma sırasında da verebilir.
 • Son husus ise birden çok yazılımın çalışması RAM bellek sorunlu olmayabilir fakat birden çok yazılım harıl, harıl çalışıyorsa çalışmayı devam etmeyerek çalışmayı durdurdu hatası alırsınız. Önceki açmış olduğunuz programları kapatın, gereksiz programları silin. Olabildiğince az program öz program kullanın kullanıcıların çoğu bu hataya düşüyor. Programı kuruyor ve kullanmıyor kullanmadığı gibi de silmiyor bu şekilde sürücünüz dolar, bakım yapmazsanız hard disk bozulur, bilgisayar yavaşlar bu durumları yaşamamak için gereksizleri adı üzerinden gereksiz olduğundan silin.
Kategori: Bilgisayar Etiket:

Yorum Yazın

Alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sorunuz varsa yine buradan sorabilirsiniz, moderatörler sorunuzu cevaplayacaklardır.

4 Yorum

 1. Gökhan Çandır 27 Ekim 2020

  Belirtilen her şeyi yaptım fakat henüz oyunu açmak için tıkladığımda Steam çalışmayı durdurdu uyarısı alıyorum ne yapabilirim? .Teşekkürler

  1. Moderatör 28 Ekim 2020

   Selam Gökhan Bey, sayfada ki her anlatılanları tamamen yaptığınıza eminseniz. Steam uygulamasını siliniz. Bilgisayarınızı virüs koruma programları ile taratınız. Tekrar sıfırdan Steam kurunuz.

 2. Talip Orhan 21 Temmuz 2019

  Hocam bende şöyle bir sorun var. Çalıştırma durduruldu hatası programlarda sıklıkla yapıyor. Ne yapmam lazım yardımınıza ihtiyacım var?

  1. Moderatör 21 Temmuz 2019

   Merhaba Talip Bey, ilk olarak şunu söylemelim sayfada da yazılı ama yineden hatırlamak için “Çalışmayı Durdurdu” hatasının tek nedeni vardır. Bir yazılım çalıştırmayı işlevini yapamadığı yani çalıştırmaya devam edemediği için verir başka hiç bir nedeni yoktur hatanın nedeni tektir.

   Bu hata ile sıklıkla karşılaşıyoruz gelen bilgisayarda birçok sitede sağdan soldan alınan yazılarla bu da zaten hep aynı sadece yer değiştirilmiş şunlardan bunlardan yapar yazıyor ama yanlış bir yargı bir yazılım çalışmayı birçok nedenden durdurur, hatanın ne zaman geldiğini ne aralıklarla yaptığı bu hatayı çözmede önemlidir.

   Sizin hatanızdan gidelim. Siz sıklıkla alıyor ve bunu oyun ve programların hepsi de alıyormuşsunuz. Sıklıkla alınan ve bir yazılıma mal olmayan “Çalışmayı Durdurdu” hatasının nedeni yüksek ihtimalle RAM bellek arızasından kaynaklanır.

   Nedeni ise eğer bir program veya oyun da alsaydınız sorunuzun cevabı bu olmayacaktı. Siz her yazılımda karşılaşıyorsunuz ve sizin bilgisayarınız da düzgün gitmeyen işlemler var bunu sıklıkla alıyorsunuz ki RAM bellek işlevini tam yapmadığı için yazılımı direk durduruyor ve devam edemeyerek bittim ben diyor size.

   Ne yapmanız gerekli RAM bellek arızalandı ise değiştirmeden, yenisi almadan düzeltmeniz mümkün değil elektronik bir üründür, programla falan da düzelmez! Size tavsiyemiz hemen RAM bellek arızalanmış diyerek RAM bellek almaya gitmeyin. Sitede RAM bellek test etme için önceden RAM bellek sorunlarını tespit etme yazısını yazmıştık “Ram Bellek Sorunlarını için Windows Bellek Tanılama Aracı” buradan öğrenebilirsiniz. Test yaparak yapmanızın gerekene karar veriniz.

   Diğer önemli bir husus sizin sorunuzdan yine anlamanız için bahsedelim. Sizin sorunda olan bir kişi programının uyumluluğuyla uğraşıyor, sürücüleri yüklüyor, DEP’i kontrol ediyor bu saatlerce böyle sürüyor yazmışlar ne yapsın o da çözmek için uğraşıyor. Bakıyor ki saatlerce uğraştığı halde yine aynı hata RAM bellek arızalı haberi yok. Çalışmayı durdurdu hatasını bulamadığından gelmemesi için sadece gelmemesini temenni ediyor ve tabi ki geliyor hata ile yıllarca bilmediği için beraber yaşıyorlar.

   Tekrar üzerinde durmak istiyoruz. Çalışmayı durdurdu hatası tekdir, hatanın geliş yönü durumumu ve aralıkları bilirkişiden yardım almadıkça çözülmesi güçtür. Çözende yüzde bir ihtimal ki o da tesadüf üzeri çözmüştür.